Spravodajstvo

NASA stopla projekt Resource Prospector. Opätovná návšteva Mesiaca astronautmi je tým pádom v nedohľadne

Od decembra 1972 prešla naozaj dlhá doba. Práve v tomto roku boli na povrchu mesiaca poslední astronauti, ktorí boli posádkou misie Apollo 17. Po tejto misií bolo preskúmavanie Mesiaca ľuďmi čiastočne ukončené a dlhú dobu sa o ňom nerozprávalo. O ďalšej ľudskej posádke na Mesiaci sa začalo vravieť až na prelome storočí, kedy svoju iniciatívu navštíviť Mesiac prejavilo USA, Rusko, ale aj Čína. Žiadna z menovaných krajín sa ku tomuto kroku nakoniec neodhodlala a svoje plány na nejaký ten čas odložila do šuflíka. Len pred niekoľkými rokmi sa ale začala skloňovať idea navštíviť Mars, no americký gigant NASA svoje plány rýchlo definitívne ukončila a po viac ako 10 rokoch sa opäť začala zaujímať o povrch a nerastné suroviny na našom prirodzenom satelite.

Ambície NASA boli naozaj veľké, no zrealizovateľné

Opätovné navštívenie Mesiaca sa v NASA spomínalo už zopár rokov, no najambícioznejším projektom je zrejme Resource Prospector. Jeho úlohou bolo vyťaženie nerastných surovín a preskúmanie povrchu Mesiaca hlavne na jeho póloch. Vyťažené nerastné suroviny by sa mohli následne stať akýmsi zdrojom energie pre astronautov letiacich na Mars a Mesiac by sa pre nich stal akousi zásobovacou medzistanicou. Tento projekt v decembri podporil aj americký prezident Donald Trump, ktorý podpísal príkaz pre NASA, aby opätovne spustili program na navštívenie Mesiaca, potencionálne program na navštívenie Marsu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Projekt dostal neočakávanú stopku

Budúcnosť projektu je v tomto momente naozaj nepriaznivá. Resource Prospector dostal len pred pár dňami definitívnu stopku. Z viacerých pohľadov sa jedná o naozaj nepochopiteľný krok. Vytvorenie medzistanice na Mesiaci znie naozaj bláznivo, no v praktickom využití by sa jednalo o unikát, ktorý by pri preskúmavaní vesmíru výrazne dopomohol. Taktiež si treba uvedomiť, že sa momentálne jedná o jediný program od NASA, ktorý sa zaoberá preskúmavaním Mesiaca a zároveň čiastočne zahŕňa opätovné navštívenie Mesiaca ľuďmi. Samotný administrátor NASA sa vyjadril, že chce aby sa na povrch Mesiaca opäť dostali ľudia, no pred týmto krokom treba až „agresívny robotický program“. Bohužiaľ, zrušením jediného robotického programu sa táto ambícia iba vzdiali.

Zdroj: engadget.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close