NASA sa pokúša nájsť spôsob, ako sa neskôr zbaviť Medzinárodnej vesmírnej stanice

NASA začína premýšľať nad tým, ako bude prebiehať odstránenie ISS z orbitu planéty potom, ako Rusko opustí spoločný projekt.

ISS vesmirna stanica
Zdroj: flickr.com (Chris D 2006)

ISS, resp. Medzinárodná vesmírna stanica krúži okolo našej planéty do dnešných dní od novembra 1998. Nad našimi hlavami by sme ju mali vidieť ešte niekoľko rokov, najmenej do roku 2025. Rusko totiž v nedávnej minulosti ohlásilo, že má v pláne z tohto projektu vycúvať. Zároveň rovnako treba dodať, že plánovaná životnosť ISS je už „niekoľko rokov po exspirácii“.

Aktuálne nepoznáme presný dôvod, prečo tak Rusko chce spraviť. Môže však za tým stáť spolupráca s Čínou, ktorá sa plynúcim časom v oblasti vesmíru stále viac a viac prehlbuje. Rovnako sa však špekuluje, že môže za týmto krokom stáť aj „hnev ruskej vlády“ v spojitosti s americkými sankciami. Nehovor viac o tom, že náklady na údržbu vesmírnej stanice, z roka na rok narastajú. Tak či onak, ISS v dohľadnej dobe opustí silný partner a NASA a ďalší medzinárodní partneri sa musia rozhodnúť, ak budú pokračovať ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA začína rozmýšľať nad tým, ako bude prebiehať odstránenie ISS z orbitu planéty

Portál Futurism.com najnovšie prichádza so správami s odvolaním sa na United Press International (UPI) v súvislosti s budúcnosťou ISS. Nikto dnes totiž presne nevie, kedy starnúca orbitálna stanica preletí nad našimi hlavami naposledy a to aj napriek tomu, že Bezpečnostný panel NASA ešte v roku 2019 schválil plán, že najmenej dve ruské vesmírne lode Progress, vtiahnu 450-tonové monštrum do zemskej atmosféry, kde by sa stanica premenila v „horiacu guľu“. Problémom však je, že Rusko dáva od ISS ruky preč. 

„NASA pokračuje v spolupráci so svojimi medzinárodnými partnermi na zaistení bezpečného plánu deorbitov stanice a zvažuje niekoľko možností,“ povedala hovorkyňa NASA Leah Cheshierová pre UPI s tým, že smrť tejto stanice je „v súčasnosti citlivá téma na vyjednávanie“.”

Inými slovami, NASA a jej partneri ešte nerozhodli, ako a kedy dôjde k zničeniu a odstráneniu ISS, ale aj napriek tomu, už dnes hľadajú vhodné riešenie. Bez ohľadu na to, kedy dôjde k zničeniu ISS, nájdenie riešenia bude pravdepodobne nejaký čas trvať.

„Rusi v zásade súhlasili s poskytnutím lode Progress, ale je tu aj ďalšia práca, ktorú by museli urobiť,“ povedala predsedníčka bezpečnostného panelu NASA Patricia Sandersová pre UPI. „Plánovanie aktivít s vesmírnou stanicou nie je nikdy jednoduché, pretože máme medzinárodné spoločenstvo, takže sa nemôžete jednostranne rozhodnúť, čo tam budete robiť a ako to budete robiť.“

Len pre zaujímavosť, predpokladalo sa, že vesmírna stanica bude mať životnosť 30 rokov, keď ju Rusko a Spojené štáty začali po častiach vypúšťať v roku 1998. Inými slovami, dnes už ISS „presluhuje“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre