SpravodajstvoVeda a výskum

NASA oznamuje misiu „Dragon Fly“. Jej cieľom je zistiť ako vznikol život na Zemi

NASA oznamuje misiu Dragon Fly, ktorej cieľom je zistiť ako vznikol život na Zemi. Pomôcť mu má v tom preskúmanie mesiaca planéty Saturn

Šéf NASA, Jim Bridenstine, oznámil projekt Dragon Fly, ktorý má ambíciu nájsť mimozemský život na povrchu mesiaca Titan (ponz. redakcie: Titan je najväčší mesiac planéty Saturn) a zároveň objasniť pôvod života na Zemi.

Dragon Fly

Dragon Fly bude prvým dronom, ktorý bude schopný letu nad povrchom mesiaca Titan, ktorého atmosféra je veľmi špecifická. Odhliadnuc od nízkych teplôt dosahujúcich hodnoty -180 °, je atmosféra mesiaca veľmi hustá. Ak by sme ju porovnali so Zemou, tak hovoríme o 4-násobnej hustote. V prospech NASA však hrá nízka gravitácia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viacrotorový dron bude skúmať ako minulé, tak aj súčasné znaky po živote. Mesiac Titan je zaujímavým hlavne z dôvodu, že je to miesto, ktoré sa najviac podobá podmienkami vhodnými pre život k našej planéte Zem. Titan má totiž atmosféru na báze dusíka ako Zem. Avšak na rozdiel od Zeme, Titan má mraky a dážď metánu. V atmosfére zároveň vznikajú ďalšie organické látky, ktoré a padajú k povrchu ako ľahký sneh.

Dron bude zo Zeme vyslaný v roku 2026 a na mesiac by mal doraziť 8 rokov na to. Jeho primárnou úlohou bude hľadať prebiotické chemické procesy, ktoré sú rovnaké ako tie, ktoré prebiahajú na Zemi.

NASA si myslí, že Titan je mesiac, ktorý by nám mohol poskytnúť informácie o tom ako vznikol život na Zemi. Jeho štruktúra je totiž veľmi podobná k skorému štádiu našej planéty. Dragon Fly bude skúmať mesiac po dobu takmer 3 rokoch.

Zdroj: NASA

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close