NASA dostala dotáciu 125 miliónov dolárov na vývoj rakety s jadrovým pohonom

NASA dostala financie na vyvoj jadroveho pohonu
Zdroj: Space.com

Mars, planéta o ktorej sa posledné mesiace písalo vo zvýšenej miere. Dôvodov prečo tomu tak bolo je viacero. Napríklad, v spojitosti Opportunity rover, ktorý pochovala piesočná búrka a neskôr sa prebral z „mŕtvych“, daľej bol Mars spájaný s ambicióznym plánom Elona Muska, ktorý chce do roku 2022 dostať na červenú planétu prvých ľudí a podobne.

Najnovšie sa čiastočne červená planéta spája s dotáciou americkej vlády v prospech NASA, ktorá dostala finančnú injekciu na vývoj rakety s jadrovým pohonom. Upozorňuje na to portál Space.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Finančná podpora v prospech vývoju rakety je obsiahnutá v balíku 22,3 miliardy dolárov pre NASA. V prípade úspechu projektu, by rakety založené na jadrovom pohone mohli výrazne skrátiť vesmírne misie, vrátane dĺžky letu na Mars.

„Keď budeme pokračovať v objavovaní našej slnečnej sústavy, budeme potrebovať inovatívne nové systémy pohonu, aby sme nás tam dostali, vrátane jadrovej energie,“ povedal viceprezident Mike Pence pre Národnú vesmírnu radu v marci.

Prvej demonštrácie tohto typu pohonu by sme sa mohli dočkať už v roku 2024, kedy NASA plánuje pristátie na mesiaci. Či sa vedeckému tímu však podarí do tohto dátumu vytvoriť raketu s jadrovým pohonom je otázne.

Aj niekoľko ďalších expertov si myslí, že jadrový pohon je kľúčom k úspechu. Nie tak dávno, Jeff Thornburg, výkonný riaditeľa spoločnosti Interstellar Rechnologies a bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Spacex a Stratolaunch povedal:

„Jadrový pohon je kľúčom k využívaniu našich schopností nad obežnou dráhou Zeme,..“

Vývoj jadrových pohonov, ktorý bol v 70-rokoch minulého storočia pozastavený, tak v týchto dňoch dostáva opäť zelenú.

Mimochodom, NASA v druhej polovici mája predostrela zoznam plánovaných misií do roku 2028. V rámci neho plánuje uskutočniť napríklad prieskum mesiaca ako ľuďmi tak aj robotmi. Zaujímavosťou však je, že v rámci zoznamu misií nebola spomenutá jadrová energia v žiadnej podobe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre