NASA chce v spolupráci s ESA priniesť na Zem „marťanskú“ pôdu
Preskúmavanie nášho najbližšieho mimozemského domova ide stále dopredu, no vesmírnym agentúram to zjavne nestačí. Zatiaľ čo si po oranžovom Marse pobehujú rovery zbierajúce pôdu a Elon Musk premýšľa nad osídlením tejto planéty, NASA a ESA prichádzajú s celkom zaujímavým nápadom, ktorý je určite menej náročný, ako osídlenie Marsu. Podľa najnovších plánov oboch agentúr to vyzerá tak, že v roku 2020 sa ich spoločnými silami dostane na Mars ďalší rover, ktorého úlohou bude zozbieranie vzoriek pôdy, ktoré o čosi neskôr opäť vzlietnu do vesmíru a poputujú na bližšie preskúmanie na planétu Zem.
O spoločných plánoch informovali obe agentúry v Berlíne
Na spoločných plánoch sa dohodli a zároveň aj informovali agentúry NASA a ESA v Berlíne 26.4. 2018. Toto oznámenie o spoločných ambíciách bolo odsúhlasené medzi Thomasom Zurbuchenom, spolupracujúci administrátor NASA pre Science Misson Directorate, a Davidom Parkerom, riaditeľom ľudského a robotického výskumu pre ESA. Dokument opisuje potencionálnu úlohu oboch agentúr počas misie a pred misiou a akým spôsobom sa do misie budú zapájať.
Pôjde o obrovský skok vpred
Skúmanie pôdy na Marse nie je ničím výnimočné. Túto prácu robia za nás rovery už niekoľko rokov, no ich schopnosti nie sú úplne dokonalé a už niekoľko rokov sa NASA pokúša o zrealizovanie projektu, ako dostať vzorky pôdy Marsu na Zem. Takýto nápad vyzerá a znie na prvý pohľad naozaj jednoducho, no jedná sa o jeden z najnáročnejších vesmírnych projektov vôbec. NASA sa zrejme práve kvôli samotnej náročnosti projektu rozhodla spojiť sily s európskymi kolegami. Obe agentúry sa ku novému projektu vyjadrili, že sa bude jednať o obrovský krok vopred, čo sa týka chápania povrchu Marsu. Lepšie chemické rozbory by nám umožnili zistiť viac o chemickom zložení povrchu Marsu, o jeho „živosti“ a jeho procesoch.
Priebeh misie bude naozaj náročný
Ako informovali obe agentúry, misia bude rozdelená do 3 častí. Každá časť pritom zahŕňa jeden štart rakety zo Zeme. Ako prvý sa na povrch Marsu dostane nový rover od NASA v roku 2020. Jeho úlohou bude zozbieranie 30 vzoriek pôdy o veľkosti pera. Po zozbieraní všetkých vzoriek ich rover položí na povrch Marsu, kde ich nechá ďalšiemu vozidlu. Druhú časť bude tvoriť práve zberacie vozidlo, ktorého úlohou bude zobratie vzoriek a prinesenie ich do útrob Mars Ascent Vehicle, čiže malej rakety, ktorá vzorky odnesie na obežnú dráhu Marsu. Raketa na obežnej dráhe vypustí krabicu o veľkosti krabice od topánok, ktorá bude okolo Marsu obiehať až kým si po ňu nepríde ďalšia raketa. Tá bude súčasťou už 3. fázy. Jej úlohou bude vyhľadanie malej krabice na obežnej dráhe Marsu, jej odchytenie a následný niekoľkomesačný let na planétu Zem.
Detaily budú upresnené v roku 2019
Treba si však uvedomiť, že sa jedná o prvotné plány a celý projekt je ešte iba v plienkach. Detaily jednotlivých misií ešte známe nie sú a obe agentúry sa dohodli na tom, že o bližších informáciách a konečnej podobe celého projektu budú informovať až budúci rok. Konečná podoba projektu sa tým pádom môže zásadne líšiť od informácií, ktoré nám agentúry poskytli včera, no jedno je isté. Nový rover od NASA sa na povrch Marsu v roku 2020 dostane a práve ten by mal rozbehnúť celý projekt.
Neprehliadnite
Zdroj: gizmodo.com, úvodný obrázok (ESA)
Komentáre