Filmy a seriálySpravodajstvo

Náš otec: Na Netflix sa dostal zvrátený a frustrujúci dokument o doktorovi, ktorý zneužil svoje postavenie

Ide o skutočný príbeh, ktorý sa odohral v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Viete si predstaviť, že by ste mali desiatky súrodencov, ktorí žijú v rádiuse niekoľkých desiatok kilometrov od vás, a vy by ste o tom ani netušili? Na Netflix sa dostal v týchto dňoch šokujúci dokument, ktorý zachytáva príbeh Donalda Clinea, úspešné lekára, ktorý pomáhal ženám otehotnieť.

Doktor, ktorý zneužil túžbu párov mať deti

Mnohé páry túžia mať deti, ale nie každému to je dopriate. Ale vďaka moderným technológiám, môžu lekári pomôcť ľuďom, aby mali potomkov.

V osemdesiatych rokoch minulého storočia bola oblasť neplodnosti a umelého oplodnenia pomerne novým odborom medicíny. Neexistovali žiadne spermobanky a množstvo dostupných darcov bolo obmedzené. Ak prišla požiadavka od pacientov, že chcú, aby im lekári pomohli otehotnieť, tak úloha lekára spočívala najmä v nájdení vhodného darcu. Za týmto účelom sa často využívali napríklad študenti medicíny.

Vďaka Donaldovi Clineovi, mnoho párov sa dočkalo vytúženého dieťaťa. Jeho úspešnosť bola natoľko vysokou, že sa stal v tejto oblasti medicíny celebritou. Jedným z hlavných hrdinov tohto príbehu je Jacob Ballard, ktorému rodičia prezradili, že na jeho počatie použili spermie darcu. Jacob neskôr, keď vyrástol, tak túžil zistiť, či má nejakých súrodencov, a preto kontaktoval Cliena, aby mu ich pomohol identifikovať. Doktor mu ale odmietol pomôcť a uviedol, že všetka dokumentácia bola medzičasom zničená.

Jacobou neúspech zistiť, či má ešte nejakých biologických súrodencov, ho ale neodradil, ale posilnil. Kúpil si domácu sadu DNA a prostredníctvom webovej stránky, ktorá sľubovala, že odhalí komplexný rozpis predkov, zistil, že môže mať až 7 súrodencov. Všetci jeho potenciálni súrodenci bývalí v jeho blízkosti. Jacob mal ale o výsledkoch testu pochybnosti a to z dôvodu, že žiaden darca nemohol darovať spermie viac ako 3-krát. Nehovor viac o tom, že pravdepodobnosť, že jeho biologickí súrodenci žijú v jeho okolí, je pomerne malou. Neskôr ale rýchlo nachádza spoločného menovateľa, ktorým ako už asi tušíte, je Donald Clinea.

Postupom času, ako pokračuje v pátraní po svojich súrodencoch zisťuje, že doktor matkám, ktorým pomohol otehotnieť, klamal. Dôvodom je, že na oplodnenie budúcich mamičiek využíval svoje vlastné spermie a nie darcovské. Nešlo pritom o ojedinelý prípad, ale o desiatky. Ako budete sledovať tento zvrátený príbeh, tak sa neustále budete pýtať, „ako vysoko môže toto číslo zájsť“. Clinea zašiel dokonca tak ďaleko, že zamieňal nielen spermie anonymných darcov, ale aj vzorky, ktoré poskytli pári.

Jedným z najdesivejších záverov tohto dokumentu je, že Clinea za svoje činy nebol doposiaľ potrestaný a pravdepodobne ani nikdy nebude.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close