Na čo slúžia jednotlivé fotoaparáty v smartfóne?
Zadná strana mobilov sa v posledných rokoch pýši nie jedným, ale hneď viacerými fotoaparátmi. Na čo konkrétne slúžia jednotlivé typy fotoobjektívov v telefónoch?
V posledných rokoch sa stalo trendom u mobilných telefónov mať na svojej zadnej strane viacero fotoaparátov. Nejde iba o estetický doplnok, každý z fotoaparátov má svoje vlastné využitie. V tomto článku sa pozrieme na 4 základné objektívy, ktoré používajú dnešné smartfóny.
Aké fotoaparáty nájdeme v smartfóne?
Širokouhlý fotoaparát
Širokouhlý fotoaparát je najkvalitnejším fotoaparátom, ktorý sa v zariadení nachádza. Prednastavene sa používa pri všetkých fotkách a videách. Napriek svojmu názvu ide o klasický objektív s uhlom približne 80 stupňov.
Približovanie v rámci klasického fotoaparátu je iba digitálne, teda sa vyhotovuje výrez zo snímky, ktorú fotoaparát vykonal. Tento fotoaparát je najviac prispôsobený na rôzne svetelné podmienky a má najviac funkcií, z ktorých si užívateľ môže vybrať.
Ultra-široký fotoaparát
Pri odďaľovaní záberu za hranicu 1.0x sa aplikácia fotoaparátu automaticky prepne na ultra-široký fotoaparát. Na rozdiel od klasického, ultra-široký fotoaparát dokáže zabrať približne 120 stupňový uhol, samozrejme závisí od konkrétneho modelu.
Ultra-široký objektív zároveň upravuje fotky tak, aby sa celý záber zmestil na obrazovku mobilu. Kraje sú teda viac zaoblené, ako stredové časti fotografií či videí. Nevýhodou používania ultra-širokého fotoaparátu je nižšia kvalita fotiek či videí.
Neprehliadni
„Inými slovami, tento objektív má širší zorný uhol než hlavný objektív, čo umožňuje zachytiť viac scény v jednej fotografii.“
Táto možnosť je teda ideálnou iba v prípadoch, kedy sa všetko do záberu nezmestí, alebo keď chce užívateľ napríklad pri nakrúcaní akčných záberov poskytnúť živší záber, ktorý sa viac podobá perifernému videniu človeka.
Tele-objektív
Fotoaparát s tele-objektívom je voľnými slovami fotoaparát, ktorý poskytuje oveľa lepšie priblíženie, než klasický. Tak, ako ultra-široký, aj ten sa zapne jednoducho, keď užívateľ dostatočne pracuje s funkciou priblíženia fotoaparátu. Po dostatočnom priblížení sa klasický fotoaparát proste prepne na fotoaparát s tele-objektívom. Teleobjektív umožňuje priblížiť sa k objektom bez toho, aby ste sa fyzicky pohli bližšie. Má užší zorný uhol než hlavný objektív.
Zároveň treba dodať, že niektoré mobily majú viacero objektívov určených výhradne pre približovanie a niektoré z nich majú v sebe vstavané aj mechanické šošovky, ktoré dokážu mechanicky zachytiť úroveň priblíženia, ktorú si užívateľ praje.
Ak sa užívateľ praje priblížiť na úroveň krytú mechanickým priblížením jedného z objektívov, telefón jednoducho používa daný objektív. Ak je priblíženie tesne nad danou hranicou, použije sa opäť digitálny zoom a vyreže sa tá časť obrazu, ktorú si užívateľ praje vidieť v detaile. Treba ale povedať, že pri digitálnom priblížení dochádza k strate časti údajov, viď príklad nižšie.
Makro fotoaparát
Ako jediná z týchto možností, makro fotoaparát sa nedá sprístupniť jednoduchým približovaním či odďaľovaním. Zapnúť sa dá iba cez externú možnosť v nastaveniach fotoaparátu. Dôvod je prostý, makro objektív je tak trochu „krátkozraký“.
Fotky na strednú vzdialenosť a už vôbec nie fotky do diaľky, nebudú na marko fotoaparáte vyzerať dobre. Makro fotoaparát má však skvelú schopnosť vytvoriť krásne umelecké fotky z objektov, ktoré sa nachádzajú tesne pred ním, u niektorých mobilov dokonca čo i len 2 centimetre pred objektívom. Inými slovami, umožňuje zachytiť detaily, ktoré sú pre bežné objektívy príliš malé, ako napríklad kvety, hmyz alebo drobné textúry.
Komentáre