SpravodajstvoVeda a výskum

Na aukcii sa predalo ovládanie z misie Apollo 11, a to aj napriek snahe NASA získať ho späť

Pamiatka, ktorá mala ísť do múzea skončila v rukách neznámeho kupujúceho

Tri joysticky, ktorými sa riadila historická raketa Apollo 11 boli na aukcii predané za viac ako 780-tisíc amerických dolárov, napriek snahe NASA získať ich späť.

Predané boli na Julien’s Auctions v Beverly Hills, stredu 18. júla, presnejšie 51 rokov po historickej misii na Mesiac. Tieto artefakty sa predávali popri ostatných pamätných predmetoch americkej vesmírnej agentúry. Zbierka obsahovala aj skafander z filmu Stanleyho Kubricka, 2001: Vesmírna Odysea. Kostým sa predal za 370-tisíc amerických dolárov. Píše o tom portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Apollo 11
Zdroj: Julien’s Auctions

„Naša aukcia spája dokopy fiktívnu víziu budúcnosti, spolu s historickou zbierkou dôležitých kúskov, ktoré sa použili na riadenie veliaceho modulu počas misie Apollo 11,“ písalo sa v predstavení aukcie.

Ovládanie rotácie, ktoré sa nachádzalo po pravej strane Niela Armstronga sa vydražilo za 370-tisíc dolárov a podobné ovládanie, nachádzajúce sa v lunárnom module, po pravici Buzza Aldrina sa predalo za 256-tisíc dolárov. Oba ovládače slúžili na kontrolu rotácie, sklonu a nosa veliaceho modulu.

Pátranie po ovládaní

Ovládače boli odstránené z modulu dva mesiace po návrate na Zem. Najprv to mal byť darček pre astronautov, ale posádka odmietla. Namiesto toho sa ovládače, pripevnené na plakete s logom Apollo 11, uložili do sejfu v Johnson Space Center. Tam boli viac ako 15 rokov. Pamiatku si neskôr všimol Bill Whipkey, šéf dielní v NASA, ktorý sa pripravoval na odchod do dôchodku.

Apollo 11
Zdroj: Julien’s Auctions

Podľa správ bývalého zamestnanca sa Whipkey spýtal svojho nadriadeného, čo má s ovládaním urobiť. Ten mu povedal, že ich má vyhodiť. To Whipkey nespravil a namiesto toho si pamiatku odniesol domov. Niekoľko rokov na to ich predal na aukcii neznámemu zberateľovi vesmírnych pamiatok.

Od roku 2013 sa snažila americká vesmírna agentúra získať späť ovládanie z Apollo 11. V tomto roku sa objavil na aukcii aj jeden z kusov, ktorý však NASA stiahla, aby ho prešetrila. Po troch rokoch sa vesmírna agentúra vzdala snahy získať ovládanie späť. Ak by posádka Apollo 11 prijala ovládanie ako dar, zákon z roku 2012 by im umožnil pamiatku predať, bez ďalších problémov zo strany NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close