Mužská antikoncepcia by už v blízkej budúcnosti mohla byť na trhu: Nová štúdia prichádza s prelomovým objavom

Viaceré výskumy sa zameriavali na mužskú antikoncepciu, no nedokázali priniesť uspokojivé výsledky. Nová štúdia to zmenila.

Mužská antikoncepcia by už v blízkej budúcnosti mohla prísť na trh
Zdroj: Unsplash (Reproductive Health Supplies Coalition), Pixabay (Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Ženy majú k dispozícii viacero druhov antikoncepcie, no mužom ostáva spoliehať sa na prezervatívy, ktoré môžu v kritickej chvíli pochybiť alebo podstúpiť invazívnu vazektómiu. Prieskumy pritom ukazujú, že aj muži by mali záujem o nejakú formu mužskej antikoncepcie.  

Výskumníci sa tejto oblasti venovali už roky, no posledné pokusy o vytvorenie lieku, ktorý by blokoval produkciu spermií, ich dozrievanie alebo schopnosť oplodniť vajíčko, nevykazovali až také úspechy. Výsledky týchto výskumov naznačovali, že muži by neboli spoľahlivo chránení alebo by trpeli vážnymi vedľajšími účinkami.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľujú výskumníci z inštitútu Salk, výskumy mužskej antikoncepcie ukázali, že produkcia spermií je tak komplexný proces, že výskumníkom robilo veľký problém identifikovať časti procesu, ktoré by sa dali bezpečným spôsobom upraviť. V rámci novej štúdie však vedci z inštitútu Salk objavili novú metódu prerušenia produkcie spermií, ktorá je nielen nehormonálna, no dá sa jednoducho zvrátiť.  

Výskumníci objavili nový proteínový komplex, ktorý reguluje expresiu génov počas produkcie spermií. Následne vedci použili už existujúci druh liekov, HDAC inhibítory, aby zastavili funkciu tohto proteínového komplexu. Tým dokázali zastaviť plodnosť bez toho, aby ovplyvnili libido muža.  

“Väčšina experimentálnych mužských antikoncepcií na to ide hrubým spôsobom a pokúša sa zastaviť produkciu spermií. Naša metóda je oveľa nenápadnejšia,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Ronald Evans. 

Tvorba spermií je komplikovaný proces

Mužské telo vytvorí za deň niekoľko miliónov nových spermií. Na to sa vyžaduje, aby kmeňové bunky spermií neustále vytvárali viac samých seba. Neskôr sa objaví signál, ktorý im povie, že je čas premeny na spermiu. Ide o proces, ktorý sa nazýva spermatogenéza. Autori štúdie vysvetľujú, že signál prichádza vo forme kyseliny retinovej, ktorá je produktom vitamínu A.  

Aby sa z kmeňovej bunky mohla stať spermia, recepory kyseliny retinovej sa musia viazať na proteín SMRT. SMRT následne zavolá na pomoc HDAC a to odštartuje komplexný proces, ktorý synchronizuje expresiu génov, ktoré produkujú spermie.  

Predchádzajúce výskumy sa pokúšali zablokovať priamo kyselinu retinovú alebo jej receptory. Táto kyselina je však dôležitá pre niekoľko orgánov v ľudskom tele. V novom výskume autori zistili, že keď myšiam podali HDAC inhibítor vo forme tablety, (liek MS-275, ktorý momentálne schvaľuje americká FDA) myši nedokázali vyprodukovať dospelé spermie bez toho, aby ovplyvnila libido myší.  

Výskumníci zároveň zistili, že po vysadení lieku stačilo počkať 60 dní a produkcia spermií a plodnosť myší sa plne vrátila. Tieto myši zároveň dokázali splodiť zdravého potomka.  

“Je to všetko o načasovaní. Po podaní HDAC inhibítora nie sú kmeňové bunky synchronizované s kyselinou retinovou, čím produkcia spermii ustane. Keď však liek vysadíme, kmeňové bunky sa znovu zosúladia a produkcia spermií sa obnovuje,” vysvetľuje Evans.  

Autori štúdie vysvetľujú, že týmto liekom sa nepoškodzujú kmeňové bunky spermii a veria, že už čoskoro budú môcť vykonať klinické testy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre