Môže kotol, mráz či omrznuté troleje narušiť kvalitu signálu z antén? Toto ste pravdepodobne netušili

TUSR dáva do pozornosti bizarné situácie, ktoré by napadli len málokoho, ktoré môžu narušiť príjem signálu.

no signal TV
Zdroj: JCLobo / Shutterstock.com

Každý z nás chodí do práce a keď sa večer vráti domov, tak chce zväčša zrelaxovať. Mnohí, keď chcú vypnúť, tak si sadnú pred televízor a pozrú si svoj obľúbený seriál či film, prípadne si zapnú rádio a vypočujú si zaujímavú reláciu. Niekedy ale, z vypočutia či sledovania relácia, toho moc nemáme a to z dôvodu, že obraz či zvuk trhá. Keď sa stretneme sa takouto situáciou, tak väčšinou nadávame na poskytovateľa služby, že niečo pokazil. No, niekedy v tom ale môže byť nevinne.

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TUSR) najnovšie upozorňuje na možné problémy s kvalitou signálu, ktoré by väčšinu z nás asi nenapadli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Môže kúrenie narušiť kvalitu signálu?

V súčasnosti nie je ničím nezvyčajným, ak kotol, ktorý máme v domácnosti, beží na plné obrátky, aby udržal teplo v našich domovoch. Pravdepodobne by vás ale nenapadlo, že toto môže mať vplyv na kvalitu signálu.

„Jedného zimného dňa pánovi Emilovi zazvonil zvonček na dverách jeho domu. Keď otvoril, tak sa od nečakanej návštevy dozvedel, že jeho kotol ruší príjem rozhlasu obyvateľov v polovici obce. Ako je to možné? Problémy s rušením spôsobil termostat kotla na vykurovanie domu. Elektrický oblúk, ktorý vznikal počas vypínania a zapínania termostatu, spôsoboval rušenie príjmu rozhlasu, ktoré sa prejavovalo pravidelne opakujúcim sa praskotom.

V minulosti, v čase analógového terestriálneho televízneho vysielania, bol začiatok vykurovacie obdobia často aj začiatkom rušení televízneho príjmu, ktoré spôsoboval termostat kotla zo susedstva. Na Slovensku sme pred rokmi prešli z analógového na digitálne terestriálne televízne vysielanie (DVB-T) a to napokon zatlačili do úzadia televízne služby cez optické siete, na ktoré takéto rušenie nepôsobí.“

Trolejbusy a električky spôsobujú rušenie

Nejeden z nás býva v bytovke, pod ktorou sa premáva električka alebo trolejbus. V kombinácii s chladným počasím, môže mať aj toto vplyv na kvalitu signálu, vysvetľuje TUSR.

„Pani Darina býva v bytovom dome, ktorý sa nachádza pri rušnej ceste na severe Slovenska. Počas prípravy obeda rada počúva svoje obľúbené rozhlasové relácie. Počas zimného rána ju nepríjemne prekvapilo praskanie v reproduktore, ktoré sa opakovalo v nepravidelných intervaloch. Rádio preladila na inú stanicu, skúsila ho vypnúť a opäť zapnúť, ale praskanie prichádzalo a následne odchádzalo. Nevedela, čo má robiť, preto navštívila susedu. Keď spolu hovorili o probléme, tak susedu pri letmom pohľade z okna zaujal prichádzajúci trolejbus, ktorého „palice“ za sebou ťahali elektrický oblúk. Ako sa približoval k ich domu, tak praskanie v rádiu naberalo na intenzite. Podobne to bolo aj s prichádzajúcou električkou. Ako sa neskôr dozvedeli, elektrický oblúk vznikal v dôsledku toho, že troleje boli pokryté vrstvou ľadu. V priebehu doobedia sa oteplilo, ľad zmizol a s ním aj problémy.“

Aj oteplenie dokáže spraviť nečakané problémy

Pravdepodobne aj vy, keď sa pozriete z okna von, a uvidíte, ako sa roztápa ľad či sneh a počasie sa mení na slnečné, tak vás to nabije energiou. No vedeli ste, že takéto oteplenie môže narobiť nečakané problémy?

„Roztápajúci sa ľad na starom, poškodenom konektore prijímacej televíznej antény môžu narobiť nečakané problémy. Presvedčil sa o tom aj pán Peter, ktorého satelitnú televíznu anténu po nočnom snežení pokryla vrstva snehu. Ranné slnečné lúče sneh roztápali. Pán Peter si zapol televízny prijímač, ale obraz štvorčekoval, zvuk „sekal“ a napokon signál úplne vypadol. Volal na zákaznícku linku svojho operátora a podľa pokynov všetko skontroloval, ale situácia sa nezlepšila. Privolaný servisný technik zistil, že voda z roztápajúceho sa zmrznutého snehu zatiekla do poškodeného konektoru a spôsobila problémy.“

Podobné problémy občas zaznamenajú aj telekomunikační operátori na svojich vysielacích anténach. Ak po oteplení z roztápajúceho sa ľadu, alebo počas dažďa voda zatečie do konektorov na vysielacej anténe, tak spôsobí zhoršenie pomeru stojatých vĺn a v dôsledku toho výrazne poklesne vyžiarený výkon. Občania v danej lokalite môžu pocítiť zníženie kvality poskytovaných služieb alebo ich výpadok. Zmenu zaznamenajú v dohľadovom centre operátora a pošlú na miesto technikov, ktorí vykonajú servisný zásah a problém odstránia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre