Môže byť náš smartfón sledovaný aj bez zapnutej GPS? Toto ste pravdepodobne netušili!

Vypnutá GPS nemusí automaticky znamenať súkromie.

Sledovanie polohy
Zdroj: pngall.com, Vosveteit.sk

V dnešnej dobe sa na súkromie a bezpečnosť zameriavame oveľa viac ako v minulosti. Aj preto sa snažíme o to, aby naše zariadenie, ktoré nosíme neustále vo vrecku či kabelke nemohol nikto sledovať. So svojím smartfónom trávime skutočne veľké množstvo času a nosíme ho so sebou takmer všade. Ak by sa teda niekto rozhodol sledovať náš smartfón, s najväčšou pravdepodobnosťou by sledoval aj každý náš krok. Môže byť však naše zariadenie sledované aj vo chvíli, keď nemáme zapnutú GPS? Odpoveď nám prináša portál makeuseof.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Vieme sledovať smartfón aj bez aktívnej GPS?

Ako spoločnosť sme výrazne pokročili a GPS dnes nie je jediným spôsobom, ako získať aspoň približnú polohu nášho zariadenia. Ak by sme si teda aj vypli GPS nášho zariadenia, stále vieme celkom spoľahlivo lokalizovať jeho polohu, teda aj polohu jeho majiteľa. A možno sa nám to nepáči, ale tých spôsobov ako ho lokalizovať je hneď niekoľko. Jedným z nich je sledovanie vďaka mobilnému signálu. Smartfón sa totiž pripája k najbližšiemu vysielaču signálu, ktorých je po svete neskutočne veľa. Vďaka tomu, ako sa k vysielačom pripájame a odpájame vieme zistiť, ako sme sa so svojím smartfónom pohybovali a kam máme namierené najbližšie. Ani vypnutá GPS teda nie je garanciou čiastočnej anonymity pohybu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mimochodom, ak by vás zaujímala lokalizácia vašej polohy na základe pripojenia k vysielaču, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti aplikáciu Opensignal, ktorá umožňuje odhaliť, ku ktorému vysielaču ste aktuálne pripojený.

Vysielače dokážu nahradiť aj tzv. stingrays. Tie sú však určené vyslovene na sledovanie smartfónu a nevysielajú ozajstný signál. Náš smartfón sa k nim napojí v domnienke, že sa pripája k vysielaču mobilného signálu. Toho sa však nedočká a namiesto toho sa napojí priamo k „pasci“ na sledovanie svojej polohy. Tieto ako keby simulátory vysielačov mobilného signálu fungujú na úplne rovnakom princípe, teda sledujú ako dlho nám trvá pripojiť sa k ďalšiemu simulátoru a prostredníctvom tomu nás dokážu lokalizovať.

Dajte si pozor aj na siete Wi-Fi

Nie nadarmo sa odporúča, aby sme sa k verejným sieťam nepripájali. Otvorených sietí je dnes všade veľa. Či už v centre mesta, v čakárni u lekára alebo dokonca v supermarkete. Tieto siete nám však nezaručujú žiadne súkromie, nakoľko výmenou za pripojenie bez poplatku si žiadajú našu adresu MAC. Tú si prevádzkovatelia internetu ukladajú a aj takáto drobnosť ako verejná Wi-Fi sieť dokáže sledovať náš smartfón.

Rovnako však polohu nášho smartfónu môže získať aj ďalšia nepríjemnosť. Touto nepríjemnosťou môže byť malvér alebo spyware. Nechcený softvér v našom smartfóne sa nepýta, či chceme zapnúť GPS smartfónu a polohu si získa aj bez nášho povolenia. Z tohto dôvodu by sme si mali dať pozor na to, čo do svojho zariadenia inštalujeme. Nikdy totiž nevieme, aký softvér si do svojho smartfónu prinesieme a čo konkrétne môže náš smartfón sledovať aj naďalej. Na svoje údaje si dnes dávame pozor a strážime ich ako oko v hlave. A to najmä ak ide o polohu nášho zariadenia, dávajte si teda pozor na to, čo s ním robíte. Aj keď sa sledovaniu nedá vždy úplne vyhnúť.

Dávate si pozor na sledovanie polohy vášho smartfónu? A akú prevenciu pre to robíte? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre