Vedci vyvinuli mobilnú hru, ktorá má ambíciu pomôcť pri skoršej identifikácii Alzheimerovej choroby. Zahrať si ju môžete hneď teraz
Portál Scinexx.de píše, že aplikácia vyvinutá vedcami odhaľuje jemné nedostatky v orientácii, ktoré sa vyskytujú dlho predtým, než sa objavia prvé problémy s pamäťou. Ako uvádzajú výskumníci, s touto aplikáciou sa dajú identifikovať aj ľudia s genetickou predispozíciou k Alzheimerovej chorobe. To by mohlo pomôcť pri včasnom odhalení choroby a včasnej liečbe. Choroba sa často rozpozná až vtedy, keď sa vyskytnú deficity pamäte, dôležité oblasti mozgu sú už vážne poškodené a terapie nemôžu toto poškodenie mozgu zvrátiť.
Neurológmi navrhnutá aplikácia odhaľuje skoré príznaky Alzheimerovej choroby
Aplikácia Sea Hero Quest bola vyvinutá spoločnosťou Telekom s pomocou neurológov, najmä pre výskum demencie. V hre je úlohou nájsť cestu cez labyrint virtuálneho oceánskeho sveta s ostrovmi a ľadovcami. Údaje a správanie hráčov sa prenášali na výskumné servery a vedci ich hodnotili. Na základe referenčných kritérií neurológovia mohli identifikovať slabé navigačné nedostatky, ktoré sú charakteristické pre Alzheimerovu chorobu.
„Štúdie naznačujú, že tieto jemné deficity sa môžu objaviť roky pred prvými príznakmi choroby,“ vysvetľuje riaditeľ výskumu Michael Hornberger z Univerzity vo východnej Anglii.
Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí nesú určitý variant génu APOE, takzvaný APOE4, majú približne trojnásobné riziko Alzheimerovej choroby. V experimente nechali výskumníci hrať hru Sea Hero Quest 31 subjektov s génom APOE4. Ako dobre zvládli navigáciu a úlohy v hre, porovnali vedci s výkonom subjektov bez APOE4.
„Zistili sme, že ľudia s rizikovým génom APOE4 horšie zvládali navigačné úlohy a k cieľovým bodom sa vydali menej efektívnou trasou,“ uvádza Hornberger.
Podľa vedcov to dokazuje, že takéto špecializované herné testy sú vhodné na identifikáciu skorých štádií Alzheimerovej choroby a genetickej predispozície k demencii.
Zdroj: scinexx.de
Komentáre