BezpečnosťSpravodajstvo

Minulý rok bol rekordným čo sa týka kybernetických útokov, upozorňuje spoločnosť Canalys

Nedostatočné investície do kybernetickej bezpečnosti a ochrany dát môžu mať fatálne dôsledky pre obrovskú časť spoločností.

Renomovaná analytická spoločnosť Canalys zdvíha varovný prst. Vo svojej najnovšej správe upozorňuje na to, že počet kybernetických útokov neustále rastie, no drvivá väčšina spoločností nereaguje adekvátne. Nedostatočné investície do kybernetickej bezpečnosti a rozšírenia ochrany dát môžu vyústiť až do katastrofických scenárov.

Uprednostnite kybernetickú bezpečnosť, inák čelíte katastrofe

Zatiaľ čo sa reálny svet zaoberá pandémiou koronavírusu, kybernetická sféra sa zaoberá stále väčším množstvom kybernetických útokov. Situácia sa najviac vystupňovala práve v minulom roku, kedy bolo iba za 12 mesiacov napadnutých viac dát, ako za posledných 15 rokov dokopy. Bežné kybernetické útoky zároveň išli ruka v ruke s nepríjemnými ransomvérmi, ktoré boli častokrát zamerané aj na dôležité štátne inštitúcie, ako nemocnice. Takmer nikomu netreba objasňovať, že takýto útok môže mať aj fatálne následky v reálnom živote.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Uprednostnite kybernetickú bezpečnosť a investujte do rozšírenia ochrany, detekčných a reakčných opatrení alebo čelte katastrofe,“ upozorňuje analytik Matthew Ball.

Na rapídny nárast kybernetických útokov však nezareagoval trh úplne tak, ako by si bezpečnostní analytici a odborníci želali. Nutné investície do spoločností kvôli pretrvávajúcej pandémii koronavírusu odsunuli kybernetickú bezpečnosť na vedľajšiu koľaj. Samotné investície do kyberbezpečnosti medziročne síce narástli o 10%, no z pohľadu rastúcich hrozieb ide o nedostatočné navýšenie investícií do tejto oblasti. Omnoho väčší nárast zaznamenali odvetvia ako cloudová infraštruktúra, až o 33%, či cloudové softvérové riešenia, ktorých investície vzrástli o 20%. Podľa odborníkov by však mali byť investície do kyberbezpečnosti násobne vyššie.

„Kybernetická bezpečnosť musí byť stredobodom digitálnych plánov, inak dôjde k hromadnému zániku organizácií, čo ohrozí obnovenie hospodárstva po COVID-19,“ uvádza Matthew Ball. „Zanedbanie kybernetickej bezpečnosti má už teraz veľké dôsledky, čo vedie k eskalácii súčasnej kybernetickej krízy a akcelerácii ransomvérových útokov.“

Ako vyplýva z celej správy spoločnosti Canalys, spoločnosti by mali okamžite zvýšiť svoje výdavky na kybernetickú bezpečnosť. Prípadný kybernetický útok totižto môže samotnú spoločnosť vyjsť omnoho drahšie, ako prípadná investícia, ktorá by mohla útoku zabrániť.

Zdroj: Canalys

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close