Miesto, kde sa maže minulosť a budúcnosť: Čo sa deje vo vnútri tejto čiernej diery?

Tím matematikov analyzoval špeciálny typ čiernej diery a dospel k pozoruhodnému zisteniu.

Cierna diera
Zdroj: YouTube (Ridddle)

Čierne diery sa radia k tým najextrémnejším a najzvláštnejším objektom, aké vo vesmíre poznáme. Niečo viac o ich zvláštnosti prezrádza aj štúdia z roku 2018, ktorá prišla k naozaj pozoruhodným záverom.

Stojí za ňou tím matematikov, ktorý zistil, že niektoré čierne diery, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre môžu vymazať históriu všetkých objektov, ktoré sa v nich nachádzajú a ovplyvniť ich budúcnosť spôsobom, akému nerozumieme, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ nie je jasné, ako by celá táto situácia vyzerala z pohľadu pozorovateľa, osoby, ktorá sa deju prizerá, mimo vplyv konkrétnej čiernej diery. Z hľadiska hmoty, ktorá padá do čiernej diery ale vieme, že v určitom bode sa stlačí do nekonečne malého bodu, ktorý sa nazýva singularita. Tento bod sa nachádza v samom srdci čiernej diery.

Čo sa presne deje za horizontom udalostí, bodom, spoza ktorého neunikne ani svetlo, ostáva pre astronómov záhadou. Zákony fyziky, ako ich poznáme, totiž prestávajú vo vnútri čiernej diery fungovať. Keďže nedokážeme popísať, čo sa za horizontom udalostí deje, teoretici prišli s takzvanou teóriou kozmickej cenzúry, ktorá nám čierne diery pomáha pochopiť.

Najväčší problém robí vedcom hlavne koncept singularity. Paradoxne, v matematike sa singularita objavuje pomerne často a inými slovami znamená aj nekonečný výsledok. Ak však v matematickej rovnici vznikne singularita, vedci vedia, že niekde spravili chybu, alebo im chýba kľúčový poznatok k správnemu riešeniu.

Podľa teórie by sa mala práve v srdci čiernej diery nachádzať singularita, miesto, kde všetky zákony fyziky prestávajú platiť. Kozmická cenzúra hovorí, že každá singularita má okolo seba horizont udalostí, miesto spoza ktorého nič neunikne, aby singularita ostala ukrytá.

Špeciálny horizont udalostí

Silnejšia verzia kozmickej cenzúry ale hovorí, že nemôže existovať miesto, kde fyzika nefunguje. Tím matematikov preto študoval zvláštny typ čiernej diery, ktorá má elektrický náboj, ale nie je rotujúcim objektom. Tieto čierne diery sa nazývajú Reisnner-Nordstrom-de Sitterove čierne diery. Práve tieto objekty by mohli mať zvláštny druh horizontu udalostí.

Za ním podľa ich výpočtov prestáva platiť kauzalita, alebo to, že nejaká akcia vyvolá určitú reakciu. V pokrivenom priestore sa čas a priestor miešajú do jednej nekonečnej veličiny. V tomto zvláštnom priestore by boli objekty odpojené od svojej minulosti, no nemali by žiadnu jasnú budúcnosť.

Matematici to vysvetľujú tak, že spoza horizontu udalostí sa hmota nedokáže vrátiť, ako v prípade každej čiernej diery, no nebola by ani rozdelená na nekonečne malé častice. Prirovnávajú to k schrodingerovej mačke, s jedným podstatným rozdielom. Zatiaľ čo pri mačke dokázali vedci určiť pravdepodobnosť tomu, či je živá, alebo mŕtva, v prípade tejto čiernej diery by to bolo prakticky nemožné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre