SpravodajstvoWindows

Microsoft údajne pracuje na novom OS s názvom Windows Lite. Odľahčená verzia Windowsu príde aj s novou ponukou Štart

Spoločnosť Microsoft už dlhšiu dobu pracuje na novej verzii operačného systému Windows Lite ktorá by mala byť primárne určená pre tablety, skladacie zariadenia a podobne. Podľa dostupných informácií by mala byť táto odľahčená verzia Windowsu priamym konkurentom operačného systému ChromeOS, ktorý využíva spoločnosť Google vo svojich Chromebookoch. Ako teda bude nový systém vyzerať a aké s ním má Microsoft naozaj plány?

Zo systému sa vytratia Živé dlaždice

I keď o prepracovaní systému a jeho používateľskom rozhraní zatiaľ veľa nevieme, podľa najnovších informácií by sa v tejto verzii Windowsu nemali objaviť celkom nepopulárne Živé dlaždice, v anglickom preklade Live Tiles. Špecifické dlaždicové zobrazenie sa aktuálne nachádza iba v ponuke Štart v systéme Windows 10 a Windows 8. Odstránenie živých dlaždíc zo systému je ale dobrou správou pre budúci Windows Lite a to hneď vo viacerých smeroch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zbytočný žrút výkonu

Povedzme si to na rovinu. Koľko z vás niekedy vôbec využilo Živé dlaždice? Jedná sa o naozaj zbytočný prvok v systéme Windows 8, ktorý sa nejakým nedopatrením objavil aj v najnovšom Windowse. Zobrazovanie živých dlaždíc zrejme nikomu nijako extra neprekáža, no v budúcnosti by mohol spôsobiť nemalé problémy. Windows Lite má byť určený najmä pre tablety a rôzne ultrabooky, ktorých najväčšou výhodou je pripojiteľnosť a skvelá výdrž batérie. Problém ale nastáva pri výkone, ktorý by mohol byť podobnými zbytočnými systémovými prvkami výrazne ovplyvňovaný.

Vytratia sa živé dlaždice aj z Windowsu 10?

Podľa informácií od známeho redaktora Zaca Bowdena, sa v interných dokumentáciách spoločnosti Microsoft niekoľkokrát uvádza bezvýznamnosť živých dlaždíc. Podľa interných dokumentov si ľudia svoje Živé dlaždice nijako neupravujú a ani kvôli ním zámerne nenavštevujú ponuku Štart. Medzi najobľúbenejšie formy úpravy rozhrania patrí totižto pripnutie si aplikácií na Panel úloh, ktorý má používateľ neustále po roke a neobsahuje zbytočné informácie a reklamy.

Obmedzený počet aplikácií

Najväčším nedostatkom odľahčenej verzie Windowsu bude možnosť sťahovania aplikácií priamo z Microsoft Store, podobne ako je tomu v prípade ChromeOS. Obmedzený počet aplikácií v systéme je ale dobrou správou pre používateľov, ktorí chcú byť neustále v bezpečí. Aplikácie v obchode Microsoft Store sú pred samotným uverejnením niekoľkokrát testované, či už z hľadiska bezpečnosti, alebo ich funkčnosti.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close