Mesiac bude mať čoskoro svoje vlastné časové pásmo. Čas tam plynie inak ako na Zemi

Biely dom chce zaviesť štandardizovaný lunárny čas.

mesiac a cas
Zdroj: Pedro Lastra z Unsplash a OpenClipart-Vectors z Pixabay

Nie je žiadnym tajomstvom, že keď cestujeme na veľké vzdialenosti, tak sa posúva čas z dôvodu konceptu časových pásiem a rotácie Zeme. Zem sa otáča okolo svojej osi raz za približne 24 hodín, čo znamená, že každá časť planéty zažíva svitanie, poludnie, západ slnka a polnoc v rôznych časoch. Aby sme zjednodušili meranie času a organizovali naše denné aktivity, bola Zem rozdelená do 24 časových pásiem, pričom každá časová zóna predstavuje jeden hodinový posun oproti susedným pásmam.

Mali by sme mať ale separátny čas aj na Mesiaci, ktorý je nezávislý od času na Zemi? Biely domy si myslí, že áno.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úrad pre politiku vedy a techniky Bieleho domu (OSTP) zverejnil prvé memorandum o politike vlády USA o časových normách na nebeských telesách iných ako Zem a okolo nich.

„Keďže NASA, súkromné spoločnosti a vesmírne agentúry po celom svete spúšťajú misie na Mesiac, Mars a ďalej, je dôležité, aby sme stanovili nebeské časové normy pre bezpečnosť a presnosť,“ vysvetľuje  zástupca riaditeľa OSTP pre národnú bezpečnosť Steve Welby.

Prečo je potrebné štandardizovať čas na Mesiaci?

Potreba štandardizovania času vyplýva z dôvodu, že čas v odlišných častiach vesmíru plynie rôzne. Napríklad tam, kde je gravitácia silnejšia, tak sa zdá, že čas plynie pomalšie. A v dôsledku toho je dĺžka sekundy na Zemi iná ako u pozorovateľa za rôznych gravitačných podmienok, ako je tomu napríklad na našej prirodzenej družici.

Táto potreba štandardizovať čas vo vesmíre je rozhodujúca pre úspešné schopnosti vesmírneho situačného povedomia, navigácie a komunikácie, ktoré sú základom pre interoperabilitu v rámci vlády USA a s medzinárodnými partnermi.

Biely dom navrhuje, aby koordinovaný lunárny čas (skrátene LTC) fungoval ako zavedený štandard umožňujúci cislunárne operácie (cis-lunar operations) a môže byť prepojený s koordinovaným svetovým časom (UTC). Pre tých, ktorí nevedia, tak pod pojmom cislunárne operácie rozumieme operácie vykonávané v priestore medzi Zemou a Mesiacom, ako aj na obežnej dráhe našej prirodzenej družice. Tieto operácie zahŕňajú širokú škálu misií, od vysielania sond k Mesiacu, cez vytváranie orbitálnych staníc na obežnej dráhe Mesiaca, po prípravu pre budúce pilotované misie na povrch Mesiaca a podobne.

„Táto politika nariaďuje NASA, aby spolupracovala s ministerstvami obchodu, obrany, štátu a dopravy s cieľom dodať stratégiu implementácie LTC najneskôr do 31. decembra 2026. NASA bude podľa potreby koordinovať aj ďalšie federálne agentúry a medzinárodných partnerov prostredníctvom existujúcich medzinárodných fórach vrátane partnerských krajín Artemis Accords.“, píše sa v správe Bieleho domu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre