MediaTeku sa podarilo po prvýkrát predbehnúť najväčšieho konkurenta na trhu, Qualcomm

Stále známejší výrobca mikročipov z Taiwanu po prvýkrát vo svojej histórii hlási obrovský medziročný nárast, ktorý ho vystrelil na prvú priečku na trhu

MediaTek Dimensity_5G procesory
Zdroj: MediaTek

Súboj najväčších dodávateľov mobilných mikročipov sa v posledných rokoch naozaj vyostruje. Dlhoročným kráľom trhu je zrejme všadeznáma spoločnosť Qualcomm, ktorej mikročipy Snapdragon už roky dominujú trhu s Android smartfónmi. Zvrat však nastal v minulom roku, kedy si po niekoľkých rokoch aktívneho vývoja značne vylepšil taiwanský MediaTek. Ten výrobcov smartfónov zaujal nie len porovnateľným výkonom, ale najmä cenovou dostupnosťou, ktorá je dôležitá najmä pri lacnejších zariadeniach. Najnovšie štatistiky za 3. kvartál tohto roku opäť potvrdzujú prechod ďalších výrobcov na čipy od MediaTeku a prognózy na ďalšie obdobia zrejme taktiež nepoukazujú na lepší vývoj pre Qualcomm.

Rekordný počet predaných smartfónov s čipmi od MediaTeku

Ako informuje agentúra Counterpoint, spoločnosti MediaTek sa v 3. štvrťroku 2020 podarilo obsadiť prvú priečku na trhu. Nový najväčší dodávateľ mobilných mikročipov s trhovým podielom až 31% zaznamenal medziročný nárast na úrovni 5%. Taiwanskému výrobcovi najviac pomohli najmä výborné predaje dostupných zariadení na stále rozvíjajúcich sa trhu v Indii a Číne. Práve tieto trhy sú pre výrobcov mikročipov a nie tak známych výrobcov smartfónov najväčšími ťahúňmi predajov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
mediatek vs qualcomm predaje procesorov q3 2020
Zdroj: Counterpoint

Qualcomm stále drží líderskú pozíciu na trhu s 5G čipmi

Trhový podiel najväčšieho konkurenta MediaTeku, spoločnosti Qualcomm, poklesol medziročne o 2%, pričom aktuálne si drží podiel na úrovni 29%. Aj napriek poklesu predajov smartfónov s čipmi od Qualcommu si však spoločnosť stále udržala jednu z líderských pozícií. Qualcomm aj naďalej kraľuje trhu s 5G čipmi kde má momentálne podiel až 39%. Samotné predaje 5G smartfónov však práve v 3. štvrťroku 2020 predstavovali iba 17% zo všetkých predaných smartfónov.

Ostatní výrobcovia výrazne zaostávajú

Za líderskou dvojicou pomerne výrazne zaostávajú ďalší traja hlavní a dobre známi výrobcovia mikročipov, vo všetkých troch prípadoch aj viac menej priamo výrobcovia smartfónov. Tretiu priečku na trhu viac menej všetky 3 spoločnosti s identickými podielmi na úrovni 12%. Uvedieme si ich však v poradí, v akom ich uvádza samotná štatistická agentúra, ktorá ich zoradila podľa presného čísla predaných zariadení za spomínaný kvartál s mikročipmi od týchto výrobcov. Oficiálnu tretiu priečku tak obsadila spoločnosť HiSilicon od čínskeho Huawei, štvrtú priečku juhokórejský Samsung a piatu priečku americký Apple. Na samom chvoste je spoločnosť Unisoc, ktorá však nepatrí medzi tak známych výrobcov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre