McAfee upozorňuje pred novým ransomvérom Anatova. Jeho hlavnou cieľovou skupinou sú hráči počítačových hier

ransomware
Zdroj: flickr.com

Často sťahujete z neoverených zdrojov, či už hudbu, aplikácie alebo hry? Majte sa na pozore! Spoločnosť McAfee informovala o novo objavenom ransomvéri s názvom Anatova, ktorý je doposiaľ jedným z najprepracovanejších ransomvérov vôbec. Najviac na pozore by sa mali mať hlavne hráči počítačových hier, keďže hlavným znakom tohto ransomvéru je, že sa skrýva za ikonou hry. To ale neznamená, že napadnutý môže byť aj bežný používateľ.

Anatova je jedným z najpokročilejších ransomvérov

Spoločnosť McAfee vo svojej správe informovala aj o tom, ako ransomvér funguje. Hlavným poznávacím znakom je, že sa skrýva za spomínanú ikonu hry. Po jeho rozkliknutí sa ale začnú diať veľké veci. McAfee zistilo hrozbu v sieti pri zdieľaní súborov typu peer-to-peer s naozaj silnými ochrannými technikami, aby porazil analýzu systému a antivírusových programov. Celý útok je taktiež postavený aj na základe modulárneho rozšírenia, čo mu určite pridáva na sile. V praxi to znamená, že po jeho spustení je potencionálne zastavenie takmer nemožné. Ransomvér a všetky ďalšie škodlivé programy sa takmer okamžite začnú šíriť nie len systémom a dátami, ale aj miestnou sieťou a online prostredím.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klasické metódy nefungujú

McAfee taktiež upozorňuje aj na to, že pri napadnutí používateľom nepomôžu klasické metódy, ktoré sa pri ransomvéroch využívajú. Anatova je natoľko prepracovaný ransomvér, že dokáže znemožniť vytvorenie dešifrovacieho nástroja, ktorý by mohol prelomiť kód na odomknutie súborov.

Berie všetko čo vidí

Ransomvér Anatova ide doslova po všetkom čo vidí. Po jeho spustení sa zameriava na šifrovanie všetkých súborov, ktoré sa mu dostanú pod ruky. Môže ísť o súbory vo vašom zariadení, ako aj o súbory na vašej domácej sieti, ktoré sú uložené na iných zariadeniach. Problém však je, že všetky súbory sú zablokované ešte predtým, ako si vôbec ransomvér stihne vypýtať peniaze za kód.

Hackeri požadujú platbu v kryptomene Dash

Ransomvér Anatova si ihneď po zašifrovaní súborov vypýta 10 Dash-ov, kryptomeny, ktorých hodnota je aktuálne na úrovni 615 eur. Odomknutie súborov po vykonaní platby ale zatiaľ potvrdené nebolo, takže nikto z nás ani len netuší, či zaplatenie požadovanej sumy vôbec pomáha.

mcafee anatova statistiky_opt
Zdroj: McAfee

Prípady napadnutia týmto ransomvérom sa aktuálne vyskytujú po celom svete, no najviac sa rozširuje v USA. Jedinou prevenciou, ako sa vyhnúť potencionálnemu ohrozeniu vašich dát, je sťahovanie súborov a dokumentov z dôveryhodných zdrojov, ako aj zbytočne neklikať na pofidérne vyzerajúce stránky a reklamy na neoverených webových stránkach.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Linkedin)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre