Mayský kalendár bol posunutý. Tvrdí „samozvaný vizionár“, ktorý hovorí, že koniec sveta bude v najbližšiu nedeľu

Po neúspechu v roku 2012 sa komunita zhodla na ďalšom dátume

koniec sveta
Zdroj: pixabay.com (TBIT)

Teórie o konci sveta inšpirovali nespočetné množstvo ľudí, ktorí dúfajú, že sa stanú ďalšími prorokmi a podarí sa im správne odhadnúť deň našej záhuby.

Koniec sveta nastane 21. júna 2020. Tvrdí to  „samozvaný vizionár“

Vďaka súčasnej situácii mnohí „samozvaní vizionári“ veria, že by mohol svet skončiť už čoskoro, presnejšie tento  týždeň. Podľa nich sa mayský kalendár, predpovedajúci koniec sveta 21. decembra 2012, mýlil. Na sociálnej sieti Twitter sa objavili teórie, že skutočný koniec sveta nastane 21. júna 2020. Za nimi stojí vedec Paolo Tagalogun, ktorý sa vrátil k takmer desať rokov starej teórii. Píše, že svet sa spoliehal na juliánsky kalendár v časoch, kedy mayský už existoval, čo znamená že bol o osem rokov posunutý. Píše o tom aj portál Express.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tagalogun si po uverejnení príspevku vymazal svoj účet, no aj napriek tomu si získala bláznivá teória značnú dávku popularity. Nespočetné množstvo ľudí zdieľalo proroctvo, ktoré spája koniec sveta s neexistujúcou planétou Nibiru. Vesmírne teleso prvýkrát spomenula Nancy Liederová v roku 1995. Tá predpovedala, že sa planéta zrazí so Zemou niekedy na začiatku 20. storočia.

Kde sa ukrýva pravda?

Zástancovia jej predpovedí si najprv mysleli, že koniec sveta príde v roku 2003, no keď sa tak nestalo, kolektívne sa zhodli na 21. júni 2020. Planétu si spojili s mayským kalendárom, ktorý v prvom rade o konci sveta vôbec nehovoril.

„Mayský kalendár neskončil 21. decembra 2012 a nenašli sa žiadne mayské proroctvá, ktoré by spomínali koniec sveta v danom čase,“ hovorí doktor John Carlson, riaditeľ Archaeastronomického ústavu v Spojených štátoch.

Zároveň vyvrátil teóriu záhadnej planéty na kolíznom kurze so Zemou. Tvrdí, že ak by do nás mala planéta naraziť, už teraz by sme ju pozorovali ako jeden z najjasnejších objektov na oblohe. Dodáva, že mayský kalendár hovoril o začiatku nového sveta, čo neznamená brutálny zánik toho nášho.

„Nemusíte sa pýtať vlády či sa svet končí. Stačí vyjsť vonku a pozrieť sa na oblohu. Zatiaľ však neuvidíte žiadnu planétu, ktorá sa na nás rúti,“ dodáva Carlson na záver.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre