Mayovia mali sofistikovaný spôsob tvorby vodných rezervoárov: Ich poznatky sa nám čoskoro zídu opäť

Mayovia dokázali postaviť rezervoáre schopné poskytnúť čistú vodu viac ako tisíc rokov. Ich spôsoby nám môžu pomôcť pri globálnom otepľovaní.

kultura mayov
Zdroj: Ivan Soto Cobos / shutterstock.com

Starovekí Mayovia používali vodné rastliny na prečistenie vody, ktorú následne pili. Ako tvrdia výskumníci z University of Illinois, tento systém predstavuje prirodzený a udržateľný systém, ktorý by nám mohol v budúcnosti pomôcť.  

Mayské rezervoáre používala táto civilizácia viac ako tisíc rokov a dokázala vodou zásobiť až desaťtisíce ľudí, a to aj počas dlhých období sucha. Väčšina mayských miest na juhu vznikla v oblastiach, ktoré nemali povrchovú vodu, no vyznačovali sa výbornou poľnohospodárskou pôdou. Táto civilizácia to kompenzovala tým, že vytvorili systém rezervoárov, ktoré sa začali v malom, no postupom času sa táto sieť stávala väčšou a komplexnejšou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Postupom času vznikli kanály, priehrady či iné spôsoby na presmerovanie vodného toku. Spočiatku využívali na filtráciu vody kremenistý piesok, niekedy aj sopečný piesok. Tieto materiály častokrát dovážali zďaleka.  

Napríklad rezervoár v jednom z väčších miest Tikal mal objem 900-tisíc kubických metrov. Podľa odhadov výskumníkov v meste žilo až 80-tisíc ľudí počas neskorého klasického obdobia medzi rokmi 600 až 800 nášho letopočtu. Počas období sucha tento systém poskytol dostatok vody nielen obyvateľom, ale aj rastlinám.  

“Šľachta dosiahla svoj status vďaka tomu, že populácii dokázala poskytnúť vodu. Čistá voda a politická moc boli v Mayskej ríši mimoriadne previazané. Dokazujú to aj rezervoáre vybudované v blízkosti palácov a chrámov,” tvrdí Lisa Lucero, jedna z autorov výskumu. 

Mimoriadne sofistikovaný systém čistenia vody

Najväčšou výzvou pre túto civilizáciu bolo udržať stojatú vodu v rezervoároch čistú a pitnú. V tomto smere sa Mayovia spoliehali na rastliny, z ktorých mnohé nájdeme v mokradiach centrálnej Ameriky aj dnes. Rôzne druhy rastlín dokázali vodu filtrovať a absorbovať dusík a fosfor. Každých niekoľko rokov museli Mayovia rastliny vymeniť, no staré rastliny sa využívali ako hnojivo do polí a záhrad.  

Najikonickejšou je rastlina Nymphaea ampla, ktorej sa darí len v čistej vode. Táto rastlina sa zároveň stala ikonickou rastlinou mayskej šľachty. Mayovia typicky nestavali obydlia blízko rezervoárov, teda kontaminácia vody bola menej pravdepodobná.  

Výskumníci v rámci práce zistili, že tieto rezervoáre poskytovali vodu ľuďom viac ako tisíc rokov počas mnohých období sucha. Rezervoáre zlyhali len počas najvážnejšieho obdobia sucha, ktoré nastalo medzi rokmi 800 a 900 nášho letopočtu. Autori štúdie naznačujú, že zhoršujúce sa globálne otepľovanie nás môže prinútiť, aby sme zvolili podobné postupy ako Mayovia.  

Okrem čistej vody tieto rezervoáre podporujú aj rôzne vodné živočíchy, ktoré môžu byť zdrojom živín pre poľnohospodársku pôdu. Ďalším krokom práce je zobrať všetky poznatky získané výskumom mayských rezervoárov a uplatniť ich v praktickom scenári. Zároveň tieto poznatky výskumníci spoja s našimi poznatkami o umelo vytvorených mokradiach.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre