Pozor, mobily Slovákov zaplavuje starý známy SMS podvod, hlási polícia. Takto sa útočníci cez správy snažia obetiam vybieliť účty

Podvodníci operujúci v kybernetickom priestore oživili starý známy SMS podvod. Na tieto správy nereagujte.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Kybernetický priestor nie je už tak bezpečným, ako tomu bolo niekoľko rokov dozadu. Dnešní útočníci necielia už len na veľké firmy, ale čoraz častejšie aj na jednotlivcov. Využívajú pritom rôzne sofistikované nástroje, ako sa dostať k informáciám alebo údajom, po ktorých idú. Tie následne nekompromisne zneužijú vo svoj prospech.

Na podvodné e-maily, v ktorých nám píše princ so Saudskej Arábie, sme si už zvykli, no na telefonáty a SMS správy ešte stále nie. V priebehu včerajšieho dňa sme upozorňovali na podvod známy ako falošný policajt, ktorý staršiu ženu stál niekoľko tisíc €. No nemenej často podvodníci volajú aj v mene rôznych bánk a predstavujú sa ako ich pracovníci. Tých príbehov, s ktorými oslovujú potenciálne obete, je ale oveľa viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Muži zákona najnovšie upozorňujú na (staro)nový podvod, ktorý sa dotýka podvodných SMS správ, ktoré zaplavujú mobily Slovákov.

Pozor, toto nie je správa z banky

Polícia najnovšie dáva širokej verejnosti do pozornosti, že mobily Slovákov začalo znovi vo veľkom zaplavovať falošné SMS správy, v ktorých útočník tvrdí, že došlo k zablokovaniu vášho bankového účtu a je ho potrebné odblokovať. Samozrejme, ide o podvod. K žiadnemu zablokovaniu účtu v skutočnosti nedošlo.

V správe je priložený aj URL odkaz, ktorý vedie na phishingovú stránku. Ak kliknete na priloženú adresu, tak ta vás zavedie na web, ktorý pripomína stránku banky. Následne budete vyzvaní, aby ste zadali vaše prihlasovacie údaje do internet bankingu, prípadne údaje z bankovej kartyNech vyplníte čokoľvek, tak tieto informácie následne putujú na server útočníka, ktorému už nič nestojí v ceste, aby ich zneužil a vybielil vám napríklad váš účet.

„NEVERTE TÝMTO „AKOŽE“BANKÁM: SÚ TO SMSKY OD PODVODNÍKOV, CEZ KTORÉ VÁM CHCÚ VYBIELIŤ ÚČET“, prízvukuje polícia v príspevku na sociálnej sieti.

Polícia v publikovanom príspevku ďalej vysvetľuje, že modus operandi tohto typu správ je rovnaký, no príbeh môže byť odlišný. Najprv sa útočník vo vás pokúsi vyvolať strach alebo pocit naliehavosti. Následne vás presvedčí, aby ste klikli na stránku, kde problém „vyriešite“. No ako to spravíte, tak si útočník od vás vypýta citlivé údaje, napríklad údaje z bankovej karty. Ako odovzdáte informácie, po ktorých ide, tak ich zneužije. Napríklad vám vybieli bankový účet.

V súvislosti s touto témou, nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali problematike, ako môžete rozpoznať podvodné SMS správy a e-maily. Dozviete sa v ňom, aké znaky majú tieto podvody spoločné ako aj triky, akými sa snažia útočníci presvedčiť obeť, aby spravila, čo požadujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre