Máte svoj smartfón zabezpečený dostatočne? Tento spôsob uzamykania nie je takmer vôbec efektívny!

Pozrite sa, aký spôsob uzamykania nie je príliš bezpečným pre náš smartfón. Ide pritom o jeden z najbežnejších spôsobov.

upozornenie smartfon pozor
Zdroj: unsplash.com (Jamie Street), Vosveteit.sk (úprava)

V dnešnej dobe dokáže byť náš smartfón zariadením, do ktorého si ukladáme rôzne súbory a informácie. Od úplne nepodstatných poznámok s nákupným zoznamom cez súkromné správy až po citlivé dokumenty, môžeme si doň skryť všetko. A práve z tohto dôvodu by sme si mali dať záležať na kvalitnom spôsobe uzamykania zariadenia, ktorý zabezpečí, že sa nám doň nedostane žiadny nečakaný návštevník. Na type uzamknutia smartfónu pritom záleží, pretože máme na výber z viacerých možností. Medzi základné možnosti zaradíme napríklad odomknutie heslom, číselným kódom či vzorom. A práve na vzor sa teraz zameriame, keďže podľa portálu andro4all.com ide o najmenej bezpečný spôsob uzamknutia zariadenia.

Väčšina ľudí využíva podobné vzory uzamykania

Ak si zvolíme spôsob uzamykania zariadenia heslom či pinom, máme na výber zo širokého spektra možností. V takomto prípade svoj telefón totiž uzamkneme niečím, čo si môžeme navoliť sami a netvorí to len spojenie bodov na displeji. Naopak ak sa rozhodneme uzamknúť svoj smartfón vzorom, musíme si vystačiť s deviatimi bodkami, ktoré môžeme rôznymi spôsobmi pospájať. Aj napriek tomu však existujú obľúbené kombinácie, ktoré používatelia veľmi radi a často využívajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  • 44% ľudí začína svoj vzor z ľavého horného rohu
  • 77% ľudí začína svoj vzor z akéhokoľvek rohu
  • Väčšina ľudí využije k vytvoreniu vzoru 5 bodov, mnohí využijú len 4
  • 10% ľudí vytvorí vzor, ktorý napodobuje nejaké písmeno či už ide o vlastnú iniciálu alebo iniciálu svojho blízkeho
najčastejšie vzory uzamykania
Zdroj: andro4all.com

Ako si vytvoriť bezpečnejší vzor?

Keď si tvoríme vzor uzamykania nášho zariadenia, mali by sme myslieť na nejaké pravidlá, ktoré by sme mali dodržať. V každom prípade však pripomíname, že uzamknutie prostredníctvom hesla či PIN kódu je pre nás oveľa bezpečnejšie. Ak však už trváme na vzore, mali by sme sa snažiť vytvoriť menej bežný vzor, ktorý nevyužíva väčšina populácie. Zároveň by sme mali dodržať nasledovne kritériá.

  • Nevyužívajte vzory, ktoré tvoria písmená. Vzory v tvare písmena sú totiž rovnako bezpečné, ako napísanie si kódu PIN priamo na našu bankomatovú kartu
  • Skúste vytvoriť komplikovanejšie heslo, v ktorom sa čiary prelínajú a krížia. Nevytvárajte tak jednoduché čiarky, ktoré tvoria jednu líniu
  • Skúste spraviť svoje heslá väčšie. Spojte najmenej 6 bodov, ideálne však o niečo viac
  • Nezačínajte svoje heslo v niektorom z rohov. Ako sme už spomenuli, ide o najbežnejší začiatok vzoru pre uzamykanie smartfónu
Uzamykanie smartfónu heslom - najčastejšie heslá
Najčastejšie vzory uzamykania smartfónu. Zdroj: andro4all.com

V každom prípade by sme mali myslieť na to, že existujú oveľa bezpečnejšie metódy uzamykania. Okrem toho si k tejto metóde môžeme pridať aj nejaké to biometrické overenie napríklad odtlačkom prstu alebo pomocou tváre.

Využívate vo svojom telefóne ešte odomknutie pomocou vzoru? Alebo ste zvolili už inú metódu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre