SpravodajstvoVeda a výskum

Máte sedavé zamestnanie? Nasledujúca simulácia Vám ukáže následky sedavej práce na Vaše zdravie

Sedavá práce sa môže negatívne podpísať na zdravý človeka. Pozrite s akú daň si môže na zdravý človeka vybrať kancelárska práca.

Britskí vedci preskúmali, čo pre zdravie znamenajú roky sedenia za počítačom. Na ilustráciu svojich výsledkov vytvorili postavu pod názvom Emma, ktorú nazvali aj kolegyňou budúcnosti. V skutočnosti je to bábika v reálnej veľkosti a jej cieľom je demonštrovať účinky desiatok rokov sedavej práce na zdravie. Postava má zobrazovať, ako by mohol vyzerať priemerný administratívny pracovník v Spojenom kráľovstve za 20 rokov, ak by nedošlo k zmenám v pracovnom prostredí.

Aké následky môže na Vás zanechať sedáva práca?

Nižšie si môžete pozrieť aké následky môže mať na nás sedáva práca po 20-rokoch, ak nebudeme dodržiavať správny životný štýl.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri pohľade na jej vzhľad, pôsobí Emma pokrivene a s nadváhou, jej nohy sú opuchnuté, pokryté kŕčovými žilami a zadržiavajú vodu. Jej krk je takisto neprirodzene zakrivený, čo spôsobilo dlhodobé pozeranie do obrazovky počítača pri nesprávnom držaní tela, dôsledkom čoho vznikol hrb. Práca v kanceláriách a v uzavretých priestoroch si po rokoch  vyberie svoju daň. Oči pracovníkov budú unavené a  červené, pokožka bude mať nezdravý vzhľad, bude voskovitá a ruky budú takisto pokryté ekzémom kvôli stresu. Zistilo sa, že nesprávna a nedostatočná ventilácia v otvorených kanceláriách spôsobuje nekontrolovateľný rast ochlpenia v ušiach a nose.

Odborníci volajú po zlepšení pracovného prostredia

Výskumníci komunikovali s viac ako 3 000 administratívnymi pracovníkmi z Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva o  svojom projekte s názvom „Pracovný kolega budúcnosti“, v ktorom sa opisujú zdravotné problémy. Vedci prezentovali výpočty, ako ergonomicky nevhodný nábytok z dlhodobého hľadiska negatívne ovplyvňuje postoj tela a kostry. Podľa spracovaných výsledkov v Spojenom kráľovstve až 90% ľudí pracujúcich v kanceláriách trpí nepohodlím, ktoré ovplyvňuje ich zdravie. 45 % si sťažovalo na bolesti hlavy, očí alebo chrbta. Vedci požadujú transformáciu pracoviska smerom k novým mobilným formám práce a apelujú na zavedenie športových a pohybových cvičení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close