SpravodajstvoVeda a výskum

„Masturbujúci“ muž z Pompejí: Za internetovým hitom sa ukrýva skutočná tragédia

Jeden z najznámejších záberov z popolom pochovaného mesta je muž, ktorý má ruku tam, kde by nemal. No aký je jeho skutočný príbeh?

Mesto Pompeje v roku 79 pred Kristom zasiahla strašná tragédia, no určite sa zhodneme na tom, že jeden muž dopadol o niečo horšie, ako zvyšok obyvateľstva. Viac ako tisíc obyvateľov po erupcii sopky ostalo zamrznutých v čase, no len jeden človek sa do histórie zapísal ako „masturbujúci muž“, vysvetľuje portál The Conversation.

Aj po 2-tisíc rokoch sa pravačka muža nachádza v jeho južnejších regiónoch. Fotografia sa po prvýkrát objavila na oficiálnom Instagramovom účte archeologického parku Pompeje a okamžite sa z nej stala internetová senzácia. Fotografia ukájajúceho sa muža koluje webom dodnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázka je, či naozaj muž robil to, čo vás ako prvé napadne, keď sa pozriete na fotografiu nižšie. Je nutné vedieť, že v tej dobe boli Pompeje známe ako mimoriadne liberálne miesto. Návštevníci (pozn. redakcie: a nielen tí) niekedy až žasli nad tým, koľko pohlavných údov našli vytesaných do chodníkov, stien, ale aj nad dvere domov.

masturbujuci muz z pompeji
Zdroj: instagram.com (pompeii_parco_archeologico)

Pohlavný úd ako symbol šťastia

Legenda hovorí, že ak ste nasledovali smer, do ktorého penisy „ukazovali“, našli by ste cestu do najbližšieho nevestinca. Tých bolo v Pompejach viac než dosť. V danej dobe totiž nebola prostitúcia len legálna, no navštevovanie domov nerestí sa pre mužov považovalo za akúsi sociálnu normu. Možno vás prekvapí, že tieto služby využívali aj niektoré bohatšie ženy.

Otázky pohlavného styku a s tým spojených náležitostí sa chápali inak, než dnes. Rimania tento akt nevnímali inak ako iné telesné potreby, napríklad jedenie alebo vylučovanie. Samozrejme, že existovali akési sociálne normy, podľa ktorých sa k aktu pristupovalo.

Podľa niektorých mal však mužský pohlavný úd oveľa väčší význam, než len smerovka k jednej z najobľúbenejších svetských nerestí. Podľa vedcov znamenal penis v starovekom Ríme symbol šťastia a ochrany. To nás dostáva späť k masturbujúcemu mužovi.

Ten podľa dostupných informácií umrel dôsledkom horúceho pyroklastického prívalu. Dôsledky obrovského tepla sú také, že sa svaly v končatinách napnú a tento proces prebieha aj po smrti. Preto sa telá ešte zvyknú hýbať. To je dôvod, prečo sa v Pompejach objavilo množstvo tiel v naozaj zvláštnych polohách. Mnoho z tiel sa objavilo držiac si končatiny a medzi ne sa radí aj onanujúci muž. Ten sa však len nešťastnou zhodou náhod zapísal do histórie o čosi inak, než zamýšľal.

Pompeje sa považujú za mimoriadnu tragédiu, no zároveň nám ponúkajú jedinečný pohľad do antického sveta, ktorý neponúka žiadne iné archeologické nálezisko. Mesto študujú archeológovia dodnes a okrem sveta ako takého nám ponúkajú aj pohľad na intimitu ľudí v dávnej minulosti. Fascinujúcou správou je, že vedci ani zďaleka neodhalili ešte všetko, čo nám mesto môže ponúknuť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close