Mars nie je tak kľudnou planétou, ako sa zdá. Piesočné búrky čoskoro pošlú na onen svet sondu Lander InSight, hovorí NASA

Misia InSight Mars nakoniec nevydržala na povrchu Marsu toľko rokov, ako jeho predchodcovia. Stále však predčila očakávania.

_Lander InSight_Mars
Zdroj: NASA (Unsplash), Vosveteit (uprava)

Misia InSight Mars, za ktorou stojí americká vesmírna agentúra NASA, pričom na jej vývoji sa podieľali aj ďalšie svetové vesmírne agentúry, už čoskoro ukončí svoju púť. Úspešná sonda, ktorá detailne preskúmavala vnútornú štruktúru Marsu, sa na povrch nášho červeného suseda dostala ešte 26. novembra 2018. Jej výskumná púť bola pôvodne naplánovaná na 709 solov, čo je v prepočte 728 zemských dní. Svoju púť však nakoniec výrazne pretiahla, no jej osud bude podľa všetkého spečatený už o pár mesiacov. Sonda sa totižto už pomaly ale isto stáva obeťou rozsiahlych piesočných búrok. Tie majú na svedomí ukončenie života hneď niekoľkých ďalších sond a vozidiel pôsobiacich na planéte Mars.

Misia si prednedávnom prešla peklom piesočnej búrky

Pristávací modul InSight Mars prešiel do bezpečnostného režimu krátko po zachytení intenzívnej piesočnej búrky. Tá podľa slov vedúceho misie, Bruce Banerdta, prišla bez akéhokoľvek včasného varovania, informuje portál SpaceNews.com. Neočakávaná búrka tak utlmila väčšinu elektroniky. Do normálnej prevádzky sa elektronika dostala až 5. februára. Piesočná búrka však v spojení s doterajšími problémami zrejme už čoskoro ukončí prevádzku pristávacieho modulu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neúspešné pokusy o odstránenie nánosov

InSight Mars sa totižto už niekoľko mesiacov potýka s postupným poklesom výkonu kvôli usadzovaniu piesku na solárnych paneloch. Ten sa doterajšími pokusmi nepodarilo príliš efektívne odstrániť. Doteraz sa tímu stojacim za celou misiou podarilo zakaždým zvýšiť výkon solárnych panelov iba o zhruba 1% až 3%, čo je žalostne málo. Pristávaciemu modulu tak v tomto prípade poveternostné podmienky na Marse príliš nehrajú do karát.

Ukončenie misie sa predpokladá na tento rok

Z doterajších výsledkov pri pokusoch o odstránenie piesku zo solárnych panelov tak tím už v minulosti usudzoval skoré ukončenie celej misie. V minulosti sa hovorilo o aktuálnom roku, čo sa podľa všetkého aj nakoniec potvrdí.

„Naše súčasné projekcie naznačujú, že energia klesne pod potrebnú úroveň na prevádzku v časovom rámci máj/jún a pravdepodobne pod hranicu prežitia niekedy koncom roka,“ uviedol Banerdt.

Koniec misie je nezvratný

I keď sa tím vedcov pokúsi o ďalšie odstránenie prachu zo solárnych panelov, ukončenie misie je viac menej nezvratné. Ku výraznému zlepšeniu situácie sa nemá ani vedúci misie Banerdt. Zároveň je problémom aj koniec financovania programu v tomto roku a ku poskytnutiu ďalších financií pre program sa zrejme nikto z NASA mať nebude, keďže pristávací modul má spoločne s ďalšími súčasťami za sebou naozaj dosť problémov. Netreba však zabúdať na veľké úspechy, ktoré má misia InSight Mars za sebou. Tie najzásadnejšie nájdete, samozrejme, aj na našom webe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre