SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Mars nás poriadne oklamal! Pod južným pólom nie je žiadna voda

Nová štúdia vyvracia sľubný objav z roku 2018, no prináša aj dobré správy.

Mars astronómov poriadne oklamal. Naznačujú to výsledky novej štúdie, podľa ktorej bol objav vody pod južným pólom planéty chybný, píše portál SciTech Daily.

Správa o objave vody pod snehovou čiapočkou južného pólu pochádza ešte z roku 2018. Vedci si všimli jasný odraz na radare a usúdili, že môže ísť o vodu v kvapalnom stave. 24. januára sa vo vedeckom časopise Geophysical Research Letters objavila štúdia, ktorá tvrdí niečo iné. Odrazy na radare sa totiž zhodujú s vulkanickými regiónmi, ktoré sú roztrúsené po celom povrchu červenej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Voda na Marse

Už v momente, kedy štúdia z roku 2018 vyšla, sa objavili prvé pochybnosti. Na to, aby mohla voda pod južným pólom existovať, by boli potrebné nereálne podmienky.

„Stopy vody boli objavené pomerne blízko k povrchu Marsu. Na to, aby mohla voda v takomto prostredí existovať by musela byť extrémne slaná a nachádzať sa blízko silného tepelného zdroja. V regióne, kde sme vodu objavili, sa však takéto podmienky nenachádzajú,“ vyjadril sa autor novej štúdie, Cyril Grima.

Posledné pochybnosti ohľadom novej štúdie zmizli, keď Grima pridal imaginárnu vrstvu ľadu na celú planétu. Táto úprava umožnila vedcom pozrieť sa na to, ako by vyzerala planéta pod viac ako kilometer hrubou vrstvou ľadu. Vedci si všimli, že podobné odlesky, ktoré boli objavené pod južným pólom, sa nachádzajú v rôznych častiach planéty. Keď následne porovnali výsledky s mapou Marsu, všimli si, že sa odlesky zhodovali s polohou sopečných regiónov.

Mars nás oklamal. Pod južným pólom nie je žiadna voda
Simulácia mala napodobniť podmienky južného pólu a ukázať, že radarový signál nebol voda. Zdroj: Cyril Grima

Lávové prúdy bohaté na železo môžu odrážať radarový signál podobným spôsobom aj u nás na Zemi. Aj to vedcov nakoniec presvedčilo, že nemôže ísť o vodu. Existuje ale ešte jedno vysvetlenie a to že zachytené radarové odlesky nie sú lávové regióny, ale depozity minerálov vo vyschnutých riečnych korytách.

„Veda nie je imúnna voči omylom,“ vyjadril sa Isaac Smith, geofyzik z York University.

Nič nie je stratené

Hoci sa pod južným pólom voda nenachádza, existuje niekoľko regiónov, kde ju môžeme nájsť, napríklad v hrubých polárnych čiapočkách. Smith verí že jasná radarová stopa môže naznačovať existenciu určitého typu hliny, ktorá vzniká keď voda obmýva kamene. Ide o ďalší z množstva dôkazov naznačujúcich minulosť, kedy na Marse existovala voda.

„Myslím si, že nový objav v sebe ukrýva určitú krásu. Na jednu stranu sme vyvrátili existenciu vody pod južným pólom Marsu, no na tú druhú sme získali lepšiu predstavu o tom kde nájsť vyschnuté korytá riek, či jazier,“ vysvetľuje Smith.

Nové výsledky sú založené na dátach z radaru MARSIS, ktorý sa nachádzal na palube misie Mars Express. Misia odštartovala v roku 2005 a za ten čas zozbierala obrovské množstvo informácií o červenej planéte. Grima, spolu so Smithom, plánujú navrhnúť misiu, ktorej cieľom by bolo nájsť na Marse vodu. Tá by poslúžila nielen prípadným astronautom, ale aj ako ďalšia stopa pri hľadaní života na planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close