SpravodajstvoVeda a výskum

Mars bol tak blízko k Zemi, že sme ho mohli bezproblémovo vidieť voľným okom. Pozrite si tieto fotografie

Pozrite si niekoľko fotografií, ktoré zachytili nášho najbližšieho suseda v opozícii

Približne týždeň dozadu sme vás informovali o tom, že Mars bude od nás vzdialený približne 62-miliónov kilometrov. Stalo sa tak 13. októbra. Ide o vzdialenosť, ktorá bude najbližšou do akej sa dostane, po dobu ďalších 15 rokov. Zároveň išlo aj o vzdialenosť, ktorá umožňovala bezproblémové sledovanie nášho suseda voľným okom so Zeme.

Tento úkaz, ktorý sme mohli sledovať, volá sa „opozícia“. Ide o stav, kedy sa sledovaný objekt nachádza na opačnej strane oblohy ako naše Slnko. Ide o jav, ktorý sa hoci opakuje približne každé 2 roky, tak samotné vzdialenosti sú rozdielnymi. Dôvodom je, že Zem a Mars nekrúžia po dokonalých kružniciach okolo Slnka, ale po elipsách. Pre lepšiu ilustráciu, ako tento jav vyzerá v praxi, si môžete pozrieť náčrt nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
poloha Zeme a Marsu
Zdroj: earthsky.org

Portál futurism.com upozorňuje na viacero snímok Marsu z povrchu Zeme, ktoré boli zachytené ako amatérskymi astronómi, tak aj odbornou verejnosťou. Pozrieť si ich môžete nižšie.

Na prvej fotografii môžete vidieť snímku vyhotovenú americkou NASA, ktorú ju popisuje slovami nižšie.

„Na to, aby ste videli Mars, nepotrebujete kozmickú loď! Na východnej oblohe ju nemôžete prehliadnuť tesne po západe slnka alebo na juhu do polnoci miestneho času. Dnes je Mars v opozícii, čo znamená, že je umiestnený priamo oproti Slnku, čo ho robí zvlášť jasným.“

Nižšie si môžete pozrieť fotografiu amatérskeho fotografa, ktorý odfotil Mars prostredníctvom kamery smartfónu Huawei P20.

Na fotografii nižšie, môžete vidieť zachytený Mars prostredníctvom poloprofesionálneho ďalekohľadu ZWOASI224mc. Rovnako išlo o amatérsku fotografiu.

Posledná fotografia rovnako zachytáva Mars v opozícii.

Ak ste prepásli možnosť pozretia si Marsu z „blízka“, tak najbližšiu možnosť budete mať 8. decembra v roku 2022. Treba však dodať, že takto blízko už nebude, ale aj napriek tomu pôjde o divadlo, ktoré sa nám odohrá nad našimi hlavami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close