Kyselina namiesto bazénovej vody? Tento príspevok straší ľudí „saharským pieskom“, no je to HOAX

Viac ako mesiac dozadu na Slovensku padal piesok zo Sahary, ktorý so sebou priniesol aj mnohé konšpirácie.

Facebook príspevok straší saharským pieskom, ktorý údajne robí z vody kyselinu.
Zdroj: Unsplash (Arturo Rivera), Pixabay (Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Viac ako mesiac dozadu na Slovensku padal saharský piesok, čo samozrejme viedlo aj k rozšíreniu niekoľkých konšpiračných teórií. Facebook stránka Hoaxy a Podvody približuje jednu z nich, ktorá sa týka údajnej kyslej vody, za ktorú môže práve tento piesok.  

Hoax rozšírila nemenovaná pani príspevkom na sociálnej sieti Facebook. V príspevku môžete vidieť merač pH vody, na ktorom svieti hodnota 3,43. Pani v príspevku písala, že svoj bazén naplnila vodou z odkvapu v čase, keď padal saharský piesok a práve tomuto piesku pripisuje znížené pH vody. Pokiaľ neviete, chemicky čistá voda má pH 7, no ako vysvetľujú Hoaxy a Podvody, vo vonkajšom prostredí môže táto hodnota kolísať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To, čo ale môžete vidieť v príspevku užívateľky je čistý nezmysel. 3,43 je hodnota pH, ktorá sa približuje octu. Nech sa deje čokoľvek, voda na takúto hodnotu za normálnych podmienok neklesne nikdy. Hoaxy a podvody vysvetľujú, že saharský piesok takúto zmenu rozhodne spôsobiť nedokázal. Teoreticky je možné, aby niečo, čo padá zhora, zrazilo hodnotu pH bazénovej vody na 3,43, no v tom prípade by sme mali problém, ktorý vážne zasiahne celú krajinu.  

“Zvaliť to však na niečo „zhora“, čo mohlo tak drasticky zmeniť pH vody, je minimálne pritiahnuté za vlasy. Ak by to bolo až také vážne, vplyv by bol omnoho väčší, a to na celú krajinu, a už by sa tým dávno zaoberali odborníci,” píšu Hoaxy a podvody.

Čo všetko mohlo spôsobiť pH 3,43?

Lenže čo sa teda mohlo stať? Najjednoduchším vysvetlením je, že pani chcela vyvolať senzáciu. Meranie si upravila po svojom tým, že merač pH na chvíľu ponorila do už spomínaného octu. Nechceme však ihneď obviňovať a existujú aj iné dôvody, ktoré mohli merače pomýliť.  

Ako prvé mohlo dôjsť k poruche v samotnom zariadení, ktorá by majiteľke ukázala nesprávne hodnoty. Autorka príspevku spomínala, že jej voda začala zelenať a preto treba zohľadniť aj to, v akej časti bazéna meranie prebehlo. V neposlednom rade závisí aj od stien bazéna, pretože kov sa správa inak ako obklad.  

Zelené steny sú náznakom prítomnosť rias. Ak bol bazén plný materiálu, ktorý sa rozkladal a veľký podiel vody sa odparil a ak tam bola stojatá voda, teoreticky mohli za mesiac prebehnúť rozkladové procesy spôsobujúce okyslenie vody. Zároveň ak meranie prebehlo pri zdroji rozkladového procesu, kde sa za ten čas rozmnožili baktérie produkujúce CO2, skutočne mohlo dôjsť k nameraniu hodnoty pH 3,43.  

Hoaxy a podvody ale jasne vysvetľujú, že saharského piesku sa netreba obávať. Neexistuje totiž šanca, aby piesok spôsobil tak výraznú zmenu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre