Ku koncu marca aplikácia Správy od Google prestane na miliónoch Android smartfónoch fungovať

Pôjde hlavne o smartfóny bez Mobilných služieb Google

RCS Google spravy
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo RCS správy (koláž)

Google Messenger, resp. aplikácia Správy od Google, aktuálne patrí medzi najžiadanejšie aplikácie svojho druhu. Dôvodov je viacero funkcií a vlastností. Od prepracované rozhrania, až po podporu viacerých funkcií vrátane RCS štandardu správ. Mnoho používateľov preto hneď po vybalení smartfónu, automaticky inštaluje túto aplikáciu a nastavuje si ju ako predvolenú.

Správy Google
Správy Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál xda-developers.com, však mnohých používateľov nepotešia. Dôvodom je, že mnoho smartfónov stratí podporu tejto aplikácie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Správy už nerozbeháte na necertifikovaných zariadeniach

Portál konkrétne píše, že aplikácii odzvoní na všetkých smartfónoch, ktoré nie sú certifikovanými. Odvoláva sa na časť zdrojového kódu verzie aplikácie 7.2.203,  v ktorej sa objavila správa nižšie.

„On March 31, Messages will stop working on uncertified devices, including this one., teda: Od 31. marca prestanú správy fungovať na necertifikovaných zariadeniach vrátane tohto.“

Ide teda o všetky smartfóny, ktoré síce využívajú Android, ale nie sú oficiálne certifikovanými spoločnosťou. resp. nemajú dostupné Mobilné služby Google. Ide pritom o kvantum smartfónov obzvlášť v prípade spoločnosti Huawei, či Honor, ktoré využívajú Mobilné služby Huawei.

Google však tento krok nerobí len tak. Pravdepodobne za týmto rozhodnutím stojí to, že spoločnosť v nedávnej minulosti ohlásila, že do aplikácie pridá pre funkciu RCS, End-to-End šifrovanie. V praxi by to malo znamenať, že ak cez službu RCS budú odosielané správy, tak budú zabezpečenými a skutočne súkromnými. Práve táto funkcia je pravdepodobne kameňom úrazu. Dôvodom je, že na zariadeniach bez Mobilných služieb Google, nebude možné zabezpečiť šifrovanie správ. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre