Ktoré Xiaomi smartfóny aktuálne ponúkajú LTPO displej a prečo by sme ho mali chcieť aj my?

LTPO displej so sebou prináša lepšiu úsporu batérie i efektívnejšie využívanie displeja. U Xiaomi ho nájdeme len v jednom modeli.

Xiaomi smartfon
Zdroj: unsplash.com (N.Tho.Duc) Vosveteit.sk

Technológie idú stále vpred a ako je nám všetkým známe, nové funkcie a súčiastky rado prináša čínske Xiaomi. To nemôže zaostávať za konkurenciou a len čo sa nová technológia dostane na trh, čínsky gigant už premýšľa, ako by ju mohol priniesť medzi širokú verejnosť. Momentálne sa budeme venovať novej technológii displeja, ktorá sa označuje ako LTPO displej. Tento typ displeja sa začína spomínať čoraz viac najmä preto, že sa postupne nachádza vo viacerých modeloch. A nielen Xiaomi prináša túto novú technológiu displeja. Poďme sa pozrieť na to, čo vlastne LTPO displej je a prečo by sme ho mali chcieť i v našom zariadení. Prináša totiž so sebou hneď niekoľko výhod, uvádza portál Xiaomiadictos.com.

Aké výhody so sebou prináša LTPO displej?

LTPO displeje sú celkom novinkou medzi smartfónmi, preto sa nečudujeme, že zatiaľ nenájdeme množstvo smartfónov využívajúcich túto technológiu. Ide o typ AMOLED displeja, ktorý kombinuje starší typ LTPS a TFT pre vytvorenie toho najlepšieho efektu s ohľadom na úsporu energie. Vďaka tomu sa v konečnom dôsledku vieme dopracovať k tomu, že tieto displeje vedia rýchlo a efektívne premieňať hodnoty obnovovacej frekvencie nášho displeja.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby sme si uviedli i príklad v praxi, predpokladáme, že na našom smartfóne s LTPO AMOLED displejom využívame ambientný displej, teda Always-on displej. Pri tejto funkcii nepotrebujeme, aby sme využívali vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Pokojne nám tak postačí 1Hz, na ktorý sa náš LTPO displej dokáže adaptovať. Ak by sme však prechádzali z tohto Always-on displeja ku klasickému používaniu, displej sa efektívne adaptuje k vyššej frekvencii. Takto rýchlo a jednoducho sa vie displej prepnúť z 1Hz pokojne na 120Hz a vyššie. Dochádza tak nakoniec k úspore energie, nakoľko displej v režime 1Hz neuberá toľko energie. LTPO displej však i lepšie komunikuje s GPU nášho smartfónu a vieme si tak užiť lepší zážitok z používania nášho zariadenia.

U Xiaomi ho nájdeme zatiaľ len v jednom smartfóne

Keďže je nová technológia LTPO displejov zatiaľ len vo svojich počiatkoch, nečudujeme sa, že Xiaomi nám zatiaľ predstavilo len jeden model s týmto úsporným displejom. Veríme však, že sa to vo veľmi blízkej dobe zmení. Xiaomi má totiž v rukáve ešte niekoľko smartfónov, ktoré plánuje predstaviť v najbližších týždňoch. A o ktorý model to vlastne v súčasnosti ide? No predsa o prémiový Xiaomi 12 Pro s čipsetom Snapdragon 8 Gen 1 a kamerou s troma 50mpx snímačmi. Nie nadarmo je tento model v súčasnosti tým najlepším, čo si vieme od Xiaomi kúpiť.

Ak by sme však premýšľali nad kúpou smartfónu z portfólia inej spoločnosti s LTPO displejom, na trhu ich nájdeme viacero. Takéto smartfóny totiž nájdeme u juhokórejského Samsungu, špičkového OnePlus, spoločnosti Vivo, ktorá je nováčikom u nás či dokonca u prémiového Apple. Možností máme viacero, no veríme, že sa v najbližšej dobe rozšíri tento typ displeja i medzi ďalšie modely.

Aký typ displeja máte vy, IPS LCD či AMOLED? A ktorá technológia je podľa vás efektívnejšia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre