Ktoré mestá a krajiny aktuálne ťažia najviac benefitov z 5G technológie?

Opensignal vydalo štúdiu, ktorá sa pozrela na krajiny a mestá, ktoré za 1. kvartál 2021 ťažili najviac výhod z 5G technológie.

5G skratka
Zdroj: unsplash.com (James Yarema)

Svet vo všeobecností nestojí na miestne, týka sa to obzvlášť technológií, ktoré napredujú deň čo deň. Rok 2020 a 2021 sú bezpochyby rokmi, v ktorých sme mohli a môžeme vidieť postupný nástup 5G technológie do praxe. Nejde pritom len o smartfóny, ale aj o siete ako také. Výnimkou nie je ani Slovensko. Napríklad operátor Slovak Telekom spustil ešte koncom minulého roka v prvých oblastiach našej krajiny 5G sieť, rovnako aj O2 spustilo v minulom roku 5G sieť. Nejde však o jediných operátorov, ktorí aktualizujú svoje siete. 4ka má napríklad v pláne v dohľadnej dobe expandovať v súvislosti s pokrytím 5G signálu. Ak vás o tejto téme zaujíma viac informácií, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali vývoju 5G sietí  naprieč  Slovenskom.

5G technológia a svet

Ako to však vyzerá vo svete? Je bádať aj tam posuny v oblasti 5G technológie? Analytici z Opensignal priniesli vcelku obšírnu analýzu, ktorá odhaľuje, ako sa vyvíja 5G technológia naprieč viacerými regiónmi sveta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V najnovšej analýze Openignalu týkajúcej sa meraní 5G v reálnom svete vo všetkých frekvenčných pásmach vidíme, že popredné mestá majú výrazne lepšie skúsenosti s 5G ako národné skóre.“ píše sa v publikovanej správe.

Z prieskumu, ktorý publikovali analytici plynie, že popredné mestá naprieč viacerými krajinami, z 5G technológie ťažia výrazne viac v porovnaní s národnými výsledkami sietí. Napríklad používatelia siete v juhokórejskom meste Jeonju majú zďaleka najlepšie rýchlosti sťahovania a to nielen na národnej, ale aj na globálnej úrovni. Môžu sa pochváliť výsledkom 416 Mbps, čo je o ~15% lepšie ako vo zvyšku krajiny.

Štatistiky zároveň odhaľujú, že len 3 mestá s najrýchlejšími prenosovými rýchlosťami, sú hlavnými mestami jednotlivých krajín. Ide konkrétne o Tokio, Dublin a Rijád. Zo zoznamu miest vidieť, že ide hlavne o významné obchodné centrá. 

Opensignal ďalej poukazuje na krajiny, kde používatelia ťažia najviac benefitov  z 5G technológie v porovnaní so staršími tipmi sietí, ako sú 4G, resp. LTE. Najväčší zlepšenie v tejto oblasti dosahujú krajiny ako Thajsko a Filipíny. Pri pohľade na rýchlosti sťahovania, 5G technológia im priniesla približne 10-násobne vyššie rýchlosti. Citeľné zlepšenie prenosových rýchlosti však zaznamenali aj používatelia v ďalších krajinách. Z tých európskych, sú to najmä Írsko, Španielsko a Fínsko. V týchto regiónoch došlo k 5,6 až 5,8 násobnému zrýchleniu prenosových rýchlosti v porovnaní s predošlými generáciami sietí.

Krajiny kde tazia z 5G najviac v porovnani so 4G a LTE
Zdroj: opensignal

Analytici sa rovnako pozreli aj na pokrytie trhu 5G signálom. Bohužiaľ však zverejnili štatistiky len pre tie TOP krajiny.

„Keď analyzujeme dostupnosť 5G – čas spojený s aktívnym signálom 5G – vidíme, že sedem trhov má teraz skóre viac ako 20% alebo pätinu času, oproti šestine vo štvrťroku predtým.“

5G aktivne pokrytie v sieti_svet
Zdroj: opensignal

Disponujete aj vy 5G smartfónom a ste v pokrytí tohto typu signálu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. Rovnako nám dajte aj vedieť, či využívate všetky výhody tohto typu siete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre