BezpečnosťSpravodajstvoWindows

Kritická chyba v antivírovom programe ochromila Windows počítače: Spoločnosť už vydala opravnú aktualizáciu

Užívatelia sa sťažovali, že im krátko po štarte kompletne zamŕzali počítače.

Antivírové programy by mali byť spoľahlivým softvérom, ktorý udržiava vaše zariadenie v bezpečí pred vírusmi. Môže sa však stať, že aj tieto programy z času na čas nefungujú tak, ako by mali.  

Ako informuje portál Bleeping Computer, užívatelia Windowsu už od minulého piatku hlásia problémy s antivírovým programom Avira. Najčastejšie sa stretávajú so zamŕzaním počítača krátko po štarte. Predpokladá sa, že na vine je chybná aktualizácia antivírového programu. Táto chyba postihuje veľké množstvo užívateľov Windows 10 a 11.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Dnes môj počítač začal náhle zamŕzať. Pokúsil som sa vypnúť všetky aplikácie v pozadí, až kým neostal jedine antivírus Avira,” vysvetľuje jeden z postihnutých užívateľov. 

S rovnakým problémom sa stretáva veľké množstvo ďalších užívateľov. Vo všetkých prípadoch počítač kompletne zamrzne a nedá sa na ňom spustiť nič. Momentálne ostáva jediným riešením odinštalovať antivírový program cez takzvaný Safe mód. Tu sa však užívatelia stretávajú s ďalším problémom. Niektorí mali problémy kompletne odinštalovať antivírový program. Ak sa im to ale podarilo, problémy so zamŕzaním zmizli.  

“Nejak sa mi podarilo problém so zamŕzaním vyriešiť. Posledná vec čo som urobil bola odinštalovanie Aviry, čo som stihol v priebehu približne 20 sekúnd, než počítač kompletne zamrzne. Nie som si však istý, či tento krok na 100% chybu opravil. Pred odinštalovaním som skúšal množstvo iných vecí. Predpokladám, že chyba sa ukrýva v niečom, čo bráni spusteniu nových procesov, čo antivírový program dokáže. Možno išlo o chybnú aktualizáciu antivírového softvéru,” vysvetľuje ďalší užívateľ.  

Závažná chyba už dostala opravnú aktualizáciu

Ak táto chyba postihla aj vás, nemusíte sa báť, že by ste po odinštalovaní antivírového softvéru ostali bez ochrany. V takýchto prípadoch Windows spúšťa svoj vlastný softvér Windows Defender, ktorý sa dokáže vysporiadať s najbežnejšími internetovými hrozbami.  

Portál Bleeping Computer kontaktoval spoločnosť Avira, ktorá si je vedomá chyby a momentálne pracujú na oprave. Spoločnosť dodáva, že zamŕzanie spôsobila vzácna chyba týkajúca sa interného firewallu antivírového softvéru.  

Spoločnosť vydala aktualizáciu pondelok, 11. Decembra. Antivírový softvér Avira sa aktualizuje automaticky, čiže problémy by sa na Windows počítačoch už nemali objavovať. V prípade že ste aktualizáciu nedostali je potrebné kontaktovať podporu. Spoločnosť už neeviduje, že by počítače zamŕzali aj po aktualizácii antivírového softvéru. Ak váš počítač aj napriek tomu zamŕza naďalej, chyba sa môže ukrývať niekde inde. V takomto prípade odporúčame zaniesť počítač do servisu a nechať si poradiť IT odborníkom. 

V prípade že ste si antivírový program odinštalovali, už je bezpečné si ho opäť do zariadenia nainštalovať. Aj tento prípad ukazuje, že v každom softvéri sa môže objaviť neočakávaná chyba, ktorá môže spôsobiť užívateľom problémy. Aktualizácie by sme preto nemali odkladať. Okrem nových bezpečnostných funkcií nám môžu pomôcť vyriešiť aj ďalšie problémy so softvérom.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close