Kovovým, plastovým či skleneným telám smartfónov odzvonilo. Nahradiť ich môže nový polymér vyvinutý na MIT

Xiaomi Mi 9SE skener odtlackov prstov v displeji
Zdroj: produktová fotografia

Telo väčšiny dnešných smartfónov je vyrobené z plastu, kovu, poprípade skla. Plast je zrejme najlacnejšou a najodolnejšou alternatívou, no na pohľad a dotyk nesedí úplne každému. Kov a sklo sú zas výsadou drahších smartfónov, no ich odolnosť je výrazne nižšia, či už sa bavíme o škrabancoch, alebo o rozbití. Čo ak by sme ale mali k dispozícii úplne iný materiál, ktorý by väčšinu nevýhod eliminoval a zároveň by priniesol jednu obrovskú výhodu? Vedcom z MIT sa presne takýto polymér vytvoriť podarilo a jeho vlastnosti sú naozaj úchvatné.

Vynikajúce odvádzanie tepla

Výskumní pracovníci z MIT nedávno predstavili úplne nový polymérny materiál, na ktorom pracovali doslova niekoľko rokov. Jeho najdôležitejšou vlastnosťou je to, že namiesto zahrievania naozaj efektívne teplo zo smartfónu odvádza. Nevýhodou dnešných smartfónov je to, že ak vyťažujete naozaj na maximum, poprípade ich máte aj na nabíjačke, ich telo sa začne výrazne zohrievať. Nový polymérny materiál by ale teplo dokázal odvádzať oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, vďaka čomu by sa smartfón zahrieval oveľa menej, čo je príjemnejšie nie len počas práce so smartfónom, ale je to „dobré“ aj pre útroby samotného smartfónu, ktorým vysoké teploty taktiež neprospievajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tenší ako dnešné riešenia

Spomínaný materiál je taktiež výrazne tenší, ako dnešné používané materiály. Smartfóny by vďaka tomu mohli byť o čosi tenšie, no v takomto prípade treba počítať s väčšou krehkosťou materiálu. Jeho odolnosť závisí od toho, ako hrubý polymér je, takže výrobcovia budú musieť nájsť kompromis medzi jeho odolnosťou a prípadnou hrúbkou smartfónu.

Nižšie výrobné náklady

Vrcholom celého výskumu bolo nájdenie naozaj lacného a efektívneho výrobného procesu, vďaka čomu by mohol nový materiál konkurovať sklu či kovu. Výskumníkom na z MIT sa to podarilo a výrobné náklady sú údajne oveľa nižšie, ako je tomu v prípade využitia kovu či skla, ktoré sú využívané najmä pri prémiových smartfónoch.

Na použitie v praxi si počkáme

Bohužiaľ, i keď sa jedná o naozaj dobré správy pre svet smartfónov, využitie tohto materiálu v praxi tak skoro očakávať nemôžme. Polymér v súčastnosti nie je pripravený na komerčné použitie, takže na prvé smartfóny, poprípade iné zariadenia, vyrobené z nového materiálu si zrejme ešte niekoľko mesiacov / rokov počkáme.

Zdroj: MIT via Techradar.com, úvodný obrázok (Produktová fotografia – Xiaomi Mi 9)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre