SpravodajstvoTechnológieXiaomi

Konkurencia pre Qualcomm? 5G čipsety od Oppo a Xiaomi výjdu už čoskoro!

Čínske spoločnosti Xiaomi, Oppo a Unisoc plánujú spoluprácu pri vývoji mobilných 5G čipsetov. Prvý smartfón má prísť už čoskoro!

Polovodiče sú v dnešnej dobe nedostatkovým tovarom a svoje o tom vie i Qualcomm. Dodávky čipsetov pre smartfóny sú v nedohľadne a už teraz je jasné, že smartfóny práve z tohto dôvodu budú už čoskoro drahšie. S politikou zdražovania však nesúhlasia mnohé spoločnosti, ktoré chcú svojím zákazníkom priniesť to najlepšie za najnižšiu cenu. Do boja sa dali práve čínske spoločnosti ako Xiaomi a Oppo a už teraz je známe, kedy budú prvé 5G smartfóny s novým čipsetom predstavené.

Spolupráca spoločností

Podľa najnovších informácií z portálu Phonearena.com je spolupráca medzi Xiaomi a Oppo reálna. K tejto dvojici sa pridáva i známy výrobca polovodičov Unisoc, ktorý len nen nedávno oznámil svoj vstup na trh s 5G čipsetmi. Zdá sa, že ostrieľané spoločnosti ako Qualcomm, či MediaTek, to budú mať ťažké.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pred pár dňami sme sa dozvedeli, že spoločnosť Google so svojimi Pixelmi opúšťa Qualcomm a s očakávaným príchodom vlastných čipsetov od Xiaomi a Oppo utrpí Qualcomm veľkú stratu. Príchod je načasovaný na koniec roku 2021, resp. začiatok roku 2022. Načasovanie je logické, pretože na prielome rokov vychádzajú najlepšie smartfóny pre ďalší rok. Mimochodom, paradoxom zostáva, že Qualcomm je jedným z investorov spoločnosti Xiaomi.

Xiaomi a Oppo

Prechod na vlastné riešenie v oblasti čipsetov nie je však zrejme len z dôvodu nedostatku dodávok. Spoločnosti by sa pokojne mohli uchýliť k MediaTeku, giganti to však neplánujú až v takej miere. Vlastné riešenie by ich totiž odpojilo od amerických technológií aspoň v oblasti polovodičov.

Unisoc, spoločnosť ktorá sa s nimi má do tohto projektu pustiť, má sídlo v Šanghaji a nespolieha sa na americké patenty.  Je teda za týmto krokom i niečo viac? Možno strach z opätovného uvalenia sankcií zo strany USA. Na konečný výsledok sa však tešíme a dúfame, že spolupráca medzi spoločnosťami nepadne, ale bude dlho trvať a prinesie schopného konkurenta.

A čo vy? Ste patríte medzi fanúšikov Snapdragonu, či MediaTeku? Prípadne, fandíte inej alternatíve? Dajte nám vedieť v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close