Koľko hmoty sa nachádza vo vesmíre? Tím vedcov prišiel s doteraz najpresnejším meraním

Záhada temnej energie však stále ostáva nevyriešená

galaxie
Zdroj: pixabay.com (WikiImages)

Zmerať čo všetko sa vlastne nachádza v našom vesmíre je úlohou, s ktorou sa astronómovia bijú dodnes. Je známe, že väčšinu hmotnej-energetickej hustoty tvorí temná energia, záhadná sila, stojaca za expanziou vesmíru. Ten zvyšok tvorí hmota, normálna, ale aj temná.

Tou pravou výzvou je zistiť pomer týchto troch zložiek. Vedci však tvrdia, že sa im podarilo zistiť pomer normálnej hmoty vo vesmíre, a to vďaka doteraz najpresnejším meraniam. Podľa výpočtov tvorí normálna hmota, spolu s temnou hmotou, len 31.5% hustoty vesmíru. Zvyšných 68.5% patrí temnej energii. Píše o tom portál Science Alert. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak by bola všetka hmota vo vesmíre rozložená rovnomerne, priemerná hustota by sa rovnala hustote šesť atómov vodíka na kubický meter. Keďže však vieme, že 80% hmoty tvorí temná hmota, v skutočnosti by sme nerátali s atómami vodíka, ale s typom hmoty, ktorému vedci ešte nerozumejú,“ tvrdí astronóm Mohamed Abdullah, z University of California.

Pochopiť temnú energiu je pre vedcov kľúčové na to, aby pochopili vesmír. Samotný názov, temná energia, značí niečo záhadné, no táto sila stojí za expanziou vesmíru. Rýchlosť expanzie sa, rovnako ako temná hmota, ukázala byť nesmierne zložitou na definovanie, za určitú hranicu. Keď sa vedcom podarí určiť rýchlosť, akou vesmír expanduje, podarí sa im aj lepšie pochopiť jeho vývoj. Zistiť vlastnosti temnej energie je preto nesmierne dôležité, ak chceme pochopiť princípy vesmíru samotného.

Abdullah, spolu s tímom, prišli na spôsob, ako tieto vlastnosti odhaliť. Zakladajú si na pozorovaní javov v galaktických kopách. Ide o dobrý spôsob, ako odmerať hmotu vo vesmíre. Galaktické kopy sú totiž tvorené hmotou, ktorá sa spojila dokopy za život vesmíru, čo je 13.8 miliárd rokov. Ich výsledky sa zároveň zhodujú aj s inými pozorovaniami, ktoré sa zamerali na hustotu vesmíru.

„Podarilo sa nám zároveň jedno z najpresnejších meraní, aké boli vykonané,“ tvrdí člen Abdullahovho tímu, Gillian Wilson.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre