Klikli ste na podvodný odkaz? Nepanikárte, nemuseli ste si hneď stiahnuť vírus. Toto je prvá pomoc, čo je potrebné spraviť!

To, že kliknete na falošný odkaz, automaticky neznamená, že si do zariadenia stiahnete vírus. No zároveň, by ste túto situáciu nemali podceňovať.

phishing falosny odkaz nebezpecny odkaz podvod
Zdroj: Nerza / Shutterstock.com

Ak ste klikli na phishingový odkaz napríklad v e-maile, nemali by ste to podceňovať.  Podvodníci sa v tomto prípade vedia vydávať za niekoho, koho obeť pozná, prípadne z nejakú inštitúciu. Ak však kliknete na takýto odkaz, mali by ste vykonať určité kroky a my vám ich s portálom keepersecurity.com, teraz ukážeme.

Čo sa stane, ak kliknete na phishingový odkaz?

Najprv si potrebujeme povedať, čo môže nastať, ak na takýto odkaz kliknete. Vie nastať jeden z nasledovných scenárov, buď sa ihneď začne do zariadenia sťahovať malvér alebo budete presmerovaný na falošnú stránku. Z vlastnej skúsenosti som sa stretla hlavne len s presmerovaním na falošný web a osobne si myslím, že ide o bežnejší scenár, ale viete sa stretnúť aj s druhým scenárom. Najhoršie ale, čo môžete spraviť je, ak sa vám do zariadenia stiahne súbor, že s ním budete interagovať, napríklad ho otovríte. Dnešné vírusy stačí len otvoriť a následne na základe prednastavených úkonov, útočník dokáže infikovať zariadenie. Treba ale podotknúť, že pri sofistikovanejších útokoch, nemusíte so súborom ani interagovať. Možný je aj scenár, kedy útočník využije chybu v prehliadači či inom programe (ide o takzvaný exploit, resp. chybu nulového dňa), ktorú hacker dokáže zneužiť a dostať sa do vášho zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Presmerovanie na falošnú stránku

Falošná stránka má vyzerať totožne ako tá skutočná, je tam však naozaj obrovský rozdiel. Rozdiel vám vysvetlím na príklade, povedzme si, že idete niečo kúpiť na Aliexpresse, avšak narazíte na falošnú stránku, ktorá vyzerá totožne ako oficiálna stránka. Ak si neuvedomíte, že ide o falošnú stránku a zadáte údaje o karte, máte veľký problém. Útočník vám z nej strhne peniaze.

Malvér sa nainštaluje do vášho zariadenia

Naozaj je dôležité si dávať pozor na to, aké odkazy otvárate, lebo sa pokojne môže stať, že sa do vášho zariadenia malvér stiahne a nainštaluje. Ak máte v zariadení malvér, viete byť špehovaný, dokonca aj cez vašu kameru na zariadení. Útočníci ale dokáže aj ovládať vaše zariadenie, inštalovať ďalšie programy do neho a podobne. Tých možností, čo dokážu je veľa a určite nie je nikomu potrebné zvlášť vysvetľovať následky akéhoto útoku.

Čo robiť, ak ste klikli na phishingový link?

Odpojte zariadenie od internetu

V prípade, ak malvér nebol ešte úplne stiahnutý a nainštalovaný, vie vám to naozaj pomôcť. Taktiež vie tento krok pomôcť k tomu, aby sa iné zariadenia, ktoré sú pripojené k tej istej WiFi sieti, neinfikovali. 

Zoskenujte svoje zariadenie

Na skenovanie viete použiť antivírusový softvér. Väčšina programov vás vie úplne naviesť na spôsob, akým sa zbaviť daného vírusu, ak by ho našla. Prípadne, ak nepomáha ani vstavaný antivírus, tak môžete použiť alternatívny softvér, napr. napr. Microsoft Safety Scanner, ktorý je dostupný zadarmo.

Microsoft Sagety Scanner_odhalenie virusu
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

Dovoľte nám, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete odstrániť vírus zo smartfónu, resp. počítača.

Buďte obozretný aj po vymazaní malvéru

Aj keď sa vám podarilo sa už malvéru zbaviť, je dôležité byť obozretný aj naďalej. Ak sa vám niečo nezdá, vykonajte potrebné kroky. V prípade, že v nejakom vašom účte objavíte podozrivú aktivitu, určite si zmeňte heslo na silné. Silné heslo by malo mať aspoň 12 znakov a malo by byť zložené z veľkých i malých písmen, čísel a aj špeciálnych znakov. 

komplikovane heslo
Zdroj: Celia Ong / Shutterstock.com

Ako sa vyhnúť kliknutiu na phishingový odkaz

Sú určité náznaky, že môže ísť práve o phishingový odkaz a na tie si treba dávať pozor. Ak nejaký z nich spozorujete, naozaj radšej naň neklikajte, vyhnete sa tak zbytočným problémom.

  • Je na vás vyvíjaný nátlak, aby ste na odkaz klikli.
  • Žiadajú vaše osobné údaje.
  • Ponuky, ktoré znejú až príliš dobre na to, aby boli pravdivé.
  • Gramatické chyby (určite by inštitúcia, ako napríklad banka, neurobila gramatické chyby).
  • Posielanie odkazov či príloh, o ktoré ste si nevyžiadali.

Radšej si otvorte oficiálnu webovú stránku alebo oficiálnu aplikáciu

Ak dostanete správu alebo e-mail od firmy a žiada vás, aby ste klikli na odkaz, nerobte tak. Radšej si otvorte aplikáciu danej firmy alebo prejdite na jej webovú stránku inou cestou. 

Overte si, či je odkaz bezpečný ešte predtým, ako na neho kliknete

Na rôznych stránkach si viete overiť či je daný odkaz bezpečný alebo ho radšej neotvárať. Skopírujete daný odkaz a len ho prilepíte na tú stránku a dáte hľadať.

Existuje však aj druhý spôsob, je ale viac riskantný ako ten prvý. Prejdete myšou na odkaz, ale nemôžete naň kliknúť. Len prejdite myšou a pozrite sa na názov webovej stránky, taktiež pozorne pozrite, či sa nevyskytujú nejaké chyby vo webovej adrese. Napríklad v prípade Amazonu vie byť chyba napríklad, Amazzon.com.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre