Spravodajstvo

Kapsula Dragon Crew od spoločnosti SpaceX, ktorá je určená pre ľudskú posádku, sa dostane do vesmíru už v januári

Spoločnosť SpaceX má pred sebou ďalší historický míľnik. Je ním začiatok testovania a prvotný let kapsuly Dragon Crew, ktorá je určená pre ľudskú posádku. V budúcnosti by mala slúžiť ako dopravný prostriedok pre astronaut putujúcich na ISS.

Prvý testovací let už v januári

Prvý testovací bezposádkový let kapsuly Dragon Crew je naplánovaný už na 7. januára, čo sú pre spoločnosť SpaceX určite vynikajúce správy. Čím skoršie otestovanie novej kapsuly pre posádku, tým väčší náskok pred konkurenčným Boeingom, ktorý už taktiež dokončuje svoje posledné kroky na lodi CST-100, ktorá bude nie len prepravovať astronautov na ISS, ale bude zároveň slúžiť aj na komerčné lety na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odletí z pamätného miesta

Kapsula Dragon Crew bude do vesmíru vyslaná prostredníctvom rakety Falcon 9. Pilotný let bude niesť označenie Demo-1, poprípade DM-1 v skrátenej forme. Raketa spoločne s novou kapsulou bude na svoju prvú misiu vyslaná zo symbolického miesta, z Kennedy Space Center v Cape Canaveral, odkiaľ voľakedy odštartovala aj misia Apollo 11.

SpaceX vs Boeing

Už vyššie sme načrtli aspoň čiastočnú rivalitu medzi spoločnosťami SpaceX a Boeing. Obe spoločnosti sa totiž zameriavajú na komerčné lety do vesmíru, pričom budú slúžiť aj ako o čosi efektívnejší spôsob dopravy astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Obe spoločnosti majú ale pred sebou ešte obrovský kus práce. Ani jednej z uvedených sa doposiaľ nepodarilo otestovať kapsulu určenú pre prepravu astronautov. Prvou z dvojice bude spomenutá SpaceX, no spoločnosť Boeing nebude určite výrazne zaostávať. Spoločnosť Boeing má totižto prvý testovací let svojej rakety naplánovaný na marec 2019, pričom by chcela prvú ľudskú posádku vyslať do vesmíru už v auguste 2019. SpaceX je o čosi ambicióznejšia a prvých astronautov by chcela na obežnú dráhu Zeme dostať už v júni 2019.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close