SpravodajstvoVeda a výskum

K objavu nového druhu polárnej žiary prispeli hlavne amatérski pozorovatelia. Ich dôležitosť je spomenutá vo vedeckej práci

Nový druh polárnej žiary nesie názov duny a jedná sa o doteraz nevidený fenomén

Spolupráca medzi fyzikmi a amatérskymi astronómami viedla k objavu nového typu polárnej žiary. Nazvali ju Duna, pretože na oblohe vytvára vlniace sa svetelné tvary, ktoré pripomínajú piesočné duny. Polárna žiara bola zdokumentovaná práve vďaka amatérskym fotografom a profesionálnym astronómom vo Fínsku.

Zatiaľ čo písala knihu o polárnej žiare, sa fyzička Minna Palmroth z univerzity v Helsinkách obrátila práve na tieto duny. V tom čase sa jednalo o nový jav, ktorý nepatril medzi žiadne známe druhy polárnej žiary. Krátko po tom, ako svoju knihu publikovala, zachytili amatérski fotografi spomínané duny na fotografii, ktorú Minna následne preverovala.

„Jeden z najúžasnejších momentov našej spolupráce bolo, keď sa žiara objavila na oblohe a my sme ju mohli pozorovať naživo,“ hovorí amatérsky fotograf Matti Helin.

Výsledky ich práce možno teraz nájsť vo vedeckej publikácii, ktorá opisuje ich spoluprácu a vysvetľuje, čo je tento nový druh polárnej žiary zač. Podľa výskumníkov sa duny objavujú vo výške 100 km, vo vrchných častiach mezosféry a sú viditeľné ako z Fínska, tak aj zo Švédska. Podľa nich vzniká tento fenomén vtedy, keď sa vo vrchných častiach atmosféry vlny kyslíku zapletú so slnečným žiarením.

Okrem fyzikálneho objavu sa jedná aj príbeh o tom, ako môže každý jeden človek pomôcť vede tým, že preverí zvláštny fenomén, ktorého pochopenie pomôže všetkým ľuďom.

„Náš výskum vyzdvihuje dôležitosť amatérskych záberov, ktoré nám častokrát nesmierne pomáhajú v  identifikovaní určitých javov. Projekt, týkajúci sa polárnej žiary môže pomôcť vzbudiť záujem ľudí o fyziku,“ hovoria výskumníci.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close