K najmasívnejším kybernetickým útokom na Estónsko od roku 2007 sa prihlásili ruskí hackeri

Hackerský kolektív Killnet tvrdí, že stojí za masívnymi útokmi na inštitúcie z verejného a súkromného sektora v Estónsku.

ruski hackeri
Zdroj: Vosveteit.sk, Pixabay.com

Vojna u nášho východného suseda sa nenesie len na súši, ale aj v kybernetickom priestore. Nie je žiadnym tajomstvom, že vojna v digitálnom priestore prerástla už aj za hranice Ukrajiny. Ruskí hackeri útočia aj na krajiny NATO a členov Európskej únie, ktorí vyjadrili podporu Ukrajincom. Pre tých, ktorí nevedia, tak Rusko začalo vojnu ešte koncom februára, kedy vtrhlo na územie suverénnej krajiny.

Kybernetickým útokom sa nevyhlo ani Slovensko, kde bol hacknutý veľký operátor. V priebehu posledných dní sa do pozornosti dostala správa od analytikov z Trustwave SpiderLabs, ktorá odhalila prepojenie viacerých hackerských skupín priamo na Kremeľ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jednou z najviac aktívnych skupín, ktorá vyjadrila podporu Rusku, je Killnet. O týchto hackeroch ste pravdepodobne už počuli. V minulosti sa dostali do pozornosti v súvislosti s kybernetickými útokmi na Poľsko a Litvu. No zdá sa, že hnev Killnetu neutícha. Dôvodom je séria ďalších kybernetických útokov, na ktoré upozorňuje portál cybernews.com.

Estónsko je pod paľbou

Námestník tajomníka pre digitálnu transformáciu Estónska prostredníctvom sociálnej siete uviedol, že v priebehu týchto dní čelili najmasívnejším kybernetickým útokom od roku 2007.

„Estónsko bolo včera vystavené najrozsiahlejším kybernetickým útokom, ktorým čelilo od roku 2007. Pokusy o DDoS útoky boli zamerané na verejné inštitúcie aj súkromný sektor. (1/4)“, uviedol Ilves v jednom z príspevkov.

V druhom príspevku na sociálnej doplnil, že v dôsledku aktivity hackerov zaznamenali niekoľko menších výpadkov služieb. Celkovo ich ale vyhodnotil ako neúčinné.

„Útoky boli neúčinné. E-Estónsko je v prevádzke. Služby neboli prerušené. S niekoľkými krátkymi a menšími výnimkami zostali webové stránky plne dostupné počas celého dňa. Útok zostal v Estónsku takmer nepovšimnutý“

Podľa všetkého útoky boli reakciou hackerov na odstránenie pamätníkov post sovietskej éry z Narvy, kde väčšina obyvateľov hovorí po rusky. Estónska premiérka Kaja Kallasová uviedla, že tieto pamätníky predstavujú symbol ruskej agresie, ktorá otvorila všetky rany po jeho invázii na Ukrajinu.

„Moja vláda sa rozhodla odstrániť sovietske pamätníky z verejných priestorov v #Estónsku. Ako symboly represií a sovietskej okupácie sa stali zdrojom zvyšujúceho sa sociálneho napätia – v týchto časoch musíme udržať riziko narušenia verejného poriadku na minime.“

Bezpochyby útoky súvisia aj s obmedzením víz pre ruských občanov, ktorí nemôžu prakticky vycestovať na územie Estónska. K tomuto kroku sa miestna vláda uchýlila z dôvodu pokračovania ruskej agresie na Ukrajine.

Druhá strana mince

Z vyjadrení Luukasa Ilvesa vyplýva, že útoky na miestnu infraštruktúru, hoci boli masívnymi, tak im miestne úrady a organizácie boli schopné odolať. Na druhej strane hackeri z Killnet tvrdia presný opak. Prostredníctvom Telegramu bližšie priblížili ich útoky, ktorých bolo v uplynulých dňoch pomerne veľa. Podľa ich tvrdení sa im podarilo napríklad znefunkčniť web daňového a colného úradu, ktorý bol najmenej po dobu 4 hodín s krátkymi prestávkami prakticky nefunkčný.

V príspevkoch ďalej uviedli, že naprieč krajinou boli zaznamená výrazné problémy s platbami online. Hackeri zverejnili zoznam viac ako 200 organizácií, ktoré sa dostali do ich hľadáčika z čoho 40 bolo finančných inštitúcií. Útoky pritom smerovali i na rôzne firmy a organizácie pôsobiace v oblastiach ako sú verejné služby, vzdelávanie, obchodné služby, zdravotníctvo a ďalšie.

Záverom je potrebné prízvukovať, že aktuálne nevieme verifikovať kompletný rozsah kybernetických útokov a ani jeho reálne dopady na bežný život v Estónsku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre