Jediný tvor, ktorý prešiel z mýtov do skutočnosti: Aká je pravda o legedárnom Krakenovi?

Legendy o obrej chobotnici sa začali tradovať už od 12. storočia. Ako vznikli?

Aká je pravda o krakenovi, chobotnici potápajúcej nešťastné lode?
Zdroj: Wikimedia (Public Domain)

Najznámejšou morskou príšerou je nepochybne Kraken. Do dnešného dňa sa považuje za najväčšie monštrum, aké si ľudstvo dokázalo vymyslieť. Objavuje sa hlavne v severskom folklóre, podľa ktorého táto obria chobotnica obývala moria od Nórska až po Grónsko.

Kraken napádal nič netušiace lode, ktoré sa plavili morami. Najprv sa príšera pokúsila loď potopiť gigantickými chápadlami, ak to nezabralo, začala okolo nej krúžiť a plavidlo strhlo ku dnu obrovský vír. Ako už býva v prípade podobných legiend zvykom, príšere chutilo ľudské mäso.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existuje niekoľko pseudovedeckých štúdií, dokonca aj oficiálnych námorníckych hlásení, ktoré opisujú stret s legendárnym Krakenom, lenže ako vlastne vznikla povera o tejto obrej chobotnici?

Ako vysvetľuje portál The Conversation, prvé písomné zmienky o Krakenovi sa datujú do roku 1180 a napísal ich nórsky kráľ Sverre. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že Kraken začal ako skutočný tvor, ktorého mohli námorníci pozorovať. Tým tvorom bol pravdepodobne chytľan obrovitý – druh veľkej chobotnice. V dobe prvých moreplavcov bolo more plné záhad a neviditeľných príšer, ktoré čakajú na to, kedy môžu odvážnych námorníkov pripraviť o život. Ak sa počas svojej cesty stretli s dovtedy neznámym tvorom, o tomto stretnutí námorníci istotne radi hovorili. Pritom si mohli príbeh trošku prikrášliť.

Príbeh sa šíril ďalej a prerástol až do takých rozmerov, že o Krakenovi v 18. storočí hovoril aj Carl Linnaeus, ktorý vytvoril modernú vedeckú biologickú klasifikáciu. Krakena preto môžete nájsť aj v jeho diele Systema Naturae, ktoré vyšlo v roku 1735.

Skutočný Kraken

Zlom však prišiel v roku 1853, kedy na dánskej pláži našli uväzneného obrieho hlavonožca. Týmto tvorom bol už vyššie spomenutý chytľan obrovitý, alebo latinsky Architeuthis dux. V tomto roku sa legenda o Krakenovi stala skutočnosťou. Ani po približne 150 rokoch sa stále nevie, či je chytľan jedným druhom, alebo ich môže byť až 20. Najväčší jedinec mal na dĺžku neuveriteľných 18 metrov, no väčšina je oveľa menšia.

Predpokladá sa, že tieto tvory žijú v hĺbke až jeden, možno dva kilometre. Majú najväčšie oči spomedzi všetkých tvorov v zvieracej ríši a práve ich oči im umožňujú vidieť v temnotách v akých „Krakeni“ žijú.

Dlho sa však netušilo, akým lovcom chytľan v skutočnosti je. Bol mrštným a neľútostným lovcom tak, ako ho opisovali legendy, alebo svoju korisť dokázal prekvapiť? Odpoveď prišla v roku 2005, keď sa podarilo chytľana nahrať v jeho prirodzenom prostredí. Video dokázalo, že je rýchlym plavcom a svoju korisť chytá dlhými chápadlami.

Aj napriek svojim rozmerom má chytľan svojho prirodzeného predátora, vorvaňa tuponosého. Vedci pomerne často nachádzajú na týchto veľrybách jazvy spôsobené chápadlami chobotnice. To naznačuje, že tieto dva veľké tvory medzi sebou často súperia.

Kraken je teda naozaj skutočný, hoci nejde o tvora, ktorý by mal na dĺžku desiatky metrov a jediným chápadlom by dokázal loď rozpoliť na dve. Chytľan patrí medzi najväčšie hlavonožce, aké dnes žijú na planéte a zároveň ide o jedného z najzáhadnejších tvorov, s akými sa môžeme stretnúť. No ani po toľkých rokoch  o nich toho veľa nevieme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre