Jedinečná fosília obrneného červa prekvapuje: Odkrýva tajomstvá o evolúcii troch tried živočíchov

Fosília nesie názov Wufungella a objavili ju v Číne. Vedcom prezrádza ďalšie tajomstvá evolúcie.

Zdroj: University of Bristol

Medzinárodný výskum odhalil, že jedna z dobre zachovalých fosílií 518-miliónov rokov starého červa pripomína tri hlavné živočíšne skupiny, ktoré existujú dnes, vysvetľuje portál University of Bristol, ktorej vedci sa na výskume podieľali.

Tento červ sa nazýva Wufengella a jeho zachovalú fosíliu vedci objavili v Číne. Predpokladá sa, že na dĺžku mal tento živočích približne 1,2 cm a chrbát mu pokrývali pláty slúžiace ako forma brnenia. Tento červ sa radil k organizmom s názvom tommotiidy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Brnenie tohto červa malo asymetrický tvar a pod ním sa nachádzalo mäkké tkanivo s výrastkami, ktoré trčali zo strán tela. Tieto výrastky vedcom prezradili, že tvor mal telo rozdelené na segmenty, podobne ako dnešná dážďovka.

„Na prvý pohľad tento červ vyzerá ako nepravdepodobný potomok mnohoštetinavca a chitóna, neradí sa však ani do jednej triedy živočíchov,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Jakob Vinther.

Autori podieľajúci sa na výskume tvrdia, že zvieracia ríša pozostáva z viac ako 30 hlavných „nákresov“ tiel, ktoré sa označujú ako kmeň. Každý kmeň je špecifický určitými charakteristikami, ktoré ho odlišujú od iného kmeňa. Vlastnosti sa môžu prenášať z kmeňa na kmeň, no tých je len niekoľko. Podľa vedcov ide o dôkaz rapídnej evolúcie, počas ktorej tieto hlavné kmene vznikli. Predpokladá sa, že ich zrod možno datovať 550-miliónov rokov do minulosti, do udalosti, ktorú poznáme ako Kambrickú explóziu.

Významný objav

Wufengella môže byť kľúčom k pochopeniu toho, ako sa vyvinul jeden z dôležitých orgánov pre tri kmene živočíchov. Tento orgán sa nazýva lophophore a slúži týmto kmeňom na filtrovanie vody.

„Wufengella patrí ku skupine živočíchov, ktoré nazývame tommotiidy. Vďaka objaveným fosíliám dokážeme lepšie pochopiť ako sa vyvíjala skupina brachiopodov,“ vysvetľuje Luke Parry, spoluautor štúdie z University of Oxford.

Wufengella patrí do skupiny camenellanov. Vedci v minulosti predpokladali, že ide o ohybné organizmy s vlastnou ochrannou ulitou. Objavená fosília je prvou úplnou fosíliou Camenellana z obdobia kambria. Vedci tak dokážu potvrdiť, že ide o pohyblivého obrneného predka živočíšneho kmeňa, ktorému sú brachiopody príbuzné.

Fosília prezrádza pôvod troch živočíšnych kmeňov
Zdroj: University of Bristol

Veria však, že Wufungella v určitom evolučnom bode začala zachytávať ako potravu častice nadnášajúce sa vo vode. V tom momente prestalo byť dlhé, článkovité telo užitočné a postupom času sa redukovalo.

Štúdia je dôkazom toho, aké dôležité sú fosílie pre rekonštrukciu evolúcie jednotlivých živočíšnych druhov. Skúmaním žijúcich organizmov totiž vedci získavajú len čiastočný pohľad na to, ako sa určité vlastnosti vyvíjali. S fosíliami, medzi ktoré sa radí aj Wufungella, vedci dokážu sledovať evolúciu až ku jej koreňom. To im umožní lepšie popísať ako organizmy kedysi vyzerali a či mali spôsob života, ktorý sa diametrálne líši od života ich potomkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre