SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Jediná svojho druhu! Astronómovia úplnou náhodou natrafili na naozaj výniočnú planétu

Čím je planéta Nu2 Lupi d špecifická?

Úplnou náhodou sa vedcom podarilo objaviť naozaj fascinujúcu planétu, ktorá obieha okolo hviezdy, ktorá od nás nie je vôbec ďaleko, píše portál Newsweek.

Touto planétou je Nu2 Lupi d, ktorá od nás leží približne 50 svetelných rokov. Objavená bola pomocou satelitu Európskej vesmírnej agentúry, Cheops. Planéta je fascinujúca hlavne tým, že má primerané teploty a mala by obsahovať obrovské množstvo vody. Predpokladá sa, že táto planéta má viac vody, ako naša Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O planéte sa vedelo už dlhšie. Sústava Nu2 Lupi bola objavená v roku 2019, prostredníctvom European Southern Observatory. Pozorovania odhalili, že táto sústava je jednou z troch sústav, ktoré majú viac ako jednu planétu. Sústavu môžeme vidieť na oblohe voľným okom.

Pre vedcov sú podobné sústavy mimoriadne dôležité. Práve vďaka nim môžu vedci lepšie pochopiť, ako planéty vznikajú.

Prvotné pozorovania sa zameriavali primárne na planéty Nu2 Lupi b a Nu2 Lupi c. Tretia planéta sa vedcom „vtesnala do záberu.“ Laetitia Delrez, výskumníčka, ktorá sa podieľala na pozorovaniach planét, tvrdí, že tím bol veľmi prekvapený keď zaznamenal tranzit tretej planéty, Nu2 Lupi d.

Jediná svojho druhu

Pomocou satelitu Cheops sa vedcom podarilo zistiť, že Nu2 Lupi d má priemer 2.5-krát väčší, ako naša Zem a je 8.8-krát ťažšia, ako modrá planéta. Nu2 Lupi d obehne svoju hviezdu raz za 107 dní a ak by sa nachádzala v našej sústave, našli by sme ju niekde medzi Merkúrom a Venušou.

Nu2 Lupi d by mala obsahovať viac vody, ako naša Zem. Výskumníci sa však domnievajú, že voda na planéte bude existovať buď vo forme ľadu, alebo vodnej pary.

„Ak vezmeme do úvahy jasnú hviezdu, okolo ktorej planéta obieha, dĺžku jedného roka a to, že ide o ideálneho kandidáta pre ďalšie pozorovanie, musím konštatovať len jediné. Planéta Nu2 Lupi d je výnimočný objekt, jediný svojho druhu,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Mahmoudreza Oshag.

Dodáva, že táto planéta bude jeden zo základných kozmických objektov pre ďalšie štúdie. Iné planéty sú rovnako zaujímavé. Celá sústava Nu2 Lupi ponúka širokú paletu rôznych planét, a preto je ideálnym cieľom na otestovanie našich teórií o evolúcii planét. Zatiaľ sa predpokladá, že Nu2 Lupi b by mala byť skalnatou planétou a na planéte Nu2 Lupi c by sa tiež mala nachádzať voda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close