Je lepšie siahnuť po drahšom smartfóne alebo nie?

Ušetriť sa dá rôznymi spôsobami. Jedným z nich je siahnuť po strednej triede smartfónu, ktorý nám ponúkne to, čo potrebujeme.

Lacný smartfón Xiaomi
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Na dnešnom trhu so smartfónmi nájdeme množstvo smartfónov, ktoré sa pohybujú v rôznych cenových reláciách. A tak, ako vieme nájsť smartfóny s cenou okolo 100€, tak tie lepšie vlajkové lode vedia hravo pokoriť hranicu 1000€. Vyplatí sa však siahnuť po takomto drahšom smartfóne, ak chceme ušetriť čo najviac? Alebo nám pokojne vystačí i priemerná stredná trieda s cenou od 250 eur? Odpoveď nám prináša portál telecomtalk.info a ak chcete vedieť, ako neutratiť za smartfóny celú svoju výplatu a vydržať s ním i niekoľko rokov, pozrite sa na to spolu s nami. Teraz vám na túto otázku, ktorú si možno pokladáte, prinášame jednoznačnú odpoveď.

Prečo je lepšie siahnuť po dobrej strednej triede?

Ako sme už spomínali v úvode, vlajkové smartfóny častokrát hravo prekračujú hranicu 1000€. Nie každý si tak takýto smartfón môže dovoliť a mnohí z nás sa tak prikláňajú splátkovaniu zariadenia. Nejde však o úplne šťastné riešenie, ktoré sa nám z ekonomického hľadiska nemusí vyplatiť. Lepším riešením je tak siahnuť po dobrej strednej triede a my si teraz vysvetlíme prečo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnešní výrobcovia smartfónov už dokážu priniesť i prémiové prvky do strednej triedy smartfónov. Samozrejme, že v smartfóne s cenou okolo 300€ nenájdeme špičkové 120W nabíjanie, trojitú 50mpx kameru a 120Hz LTPO AMOLED displej. Každý smartfón je však určený na niečo a je len na nás, ktoré vlastnosti smartfónu nás lákajú viac. Takýmto spôsobom vieme ušetriť i viac ako polovicu ceny vlajkovej lode, pričom nám Android smartfón vie poslúžiť rovnako dlho.

Bežné Android smartfóny nám dokážu získať 2 veľké aktualizácie systému Android a 3 roky bezpečnostných aktualizácií. Zvyčajne je však táto politika aktualizácií dodržaná pri lacnejších i drahších smartfónoch, preto je celkom rozdiel, či zaplatíme v priemere 300€ za smartfón na 3 roky, alebo zaň utratíme priamo viac ako 800€.

Recenzia Redmi Note 9
Zdroj: Vosveteit.sk

Kedysi tiež platilo, že vlajkové lode sa vyrábali z kvalitnejšieho materiálu či vyzerali krajšie. To už však nie je prípad dnešných smartfónov strednej triedy. Častokrát si totiž preberajú dizajn práve od vlajkových lodí a na pohľad by sme nespoznali rozdiel. Samozrejmosťou je však občas využitie lacnejších materiálov pre udržanie nižšej ceny. Na kvalitu smartfónu to však nemá dopad.

Ďalším dôvodom prečo siahnuť po smartfóne strednej triedy je veľká úspora. Za ušetrené peniaze si tak môžeme kúpiť napríklad kvalitné príslušenstvo či nejaký Bluetooth reproduktor. Menej niekedy znamená viac a možno vás práve táto úspora motivuje k tomu, aby ste siahli po smartfóne strednej triedy.

I vlajkové lode majú svoje opodstatnenie

Aby sme len nerozprávali o strednej triede, i vlajkové lode sú niekedy na mieste. Takéto smartfóny si kupujeme väčšinou pre lepšie funkcie alebo vyšší výkon. Niektoré funkcie a súčasti však nie sú určené pre smartfóny strednej triedy a napríklad také zariadenia s ochranou voči vode či prachu by sme hľadali v tejto triede márne. Ak vás teda láka fotiť snímky aj pod vodou či mať istotu, že sa nám zariadenie vplyvom vody nepoškodí, istotou je siahnuť po vyššej triede.

odolnost smartfonu voci vniknutiu vody_IP certifikacia
Zdroj: flickr.com (Andri Koolme)

Výsadou drahších vlajkových lodí je tiež vyššia pamäť RAM či interné úložisko. V prípade, že by vás zaujímali práve tieto parametre, je lepšie siahnuť po drahšom smartfóne. Nie vždy je však toto nutnosť a i lacnejšia stredná trieda vie priniesť vyššie úložisko a dokonca podporu pre SD karty.

Nezabudnime však ani na to, že nie je 120Hz AMOLED displej ako 120Hz AMOLED displej a i tieto súčiastky môžu mať lepšiu či horšiu kvalitu. Vo vlajkovom smartfóne sa nám tak skôr stane, že narazíme na lepšiu kameru či displej i keď sa na prvý pohľad môže zdať, že sú súčiastky rovnaké. Netreba sa tak pozerať len na základné parametre, ale dobre si túto skutočnosť preskúmať.

Poco M4 Pro_displej
Zdroj: YouTube (ProductNation)

Ak však chceme ušetriť, tak sa nám z finančného hľadiska skôr vyplatí siahnuť po lacnejšej strednej triede. Vyjde nás približne o polovicu menej a neutratíme za smartfón veľké úspory. Po akom smartfóne teda siahnuť, ak sme bežní používatelia smartfónov, už asi viete. Drahšie nie vždy znamená lepšie a nie vždy taký smartfón nutne potrebujeme.

V akej cenovej relácii sa nachádza váš smartfón? A ste skôr tím stredná trieda či vlajková loď? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre