„Je 50% šanca, že žijeme v simulácii,“ tvrdí známy fyzik

Budeme môcť niekedy zistiť odpoveď?

fermiho paradox
Zdroj: pixabay.com/Matryx

V roku 2003 sa objavila štúdia, ktorá nadchla každého filozofa, fyzika, ítečkara, ale aj komika. Táto štúdia pracovala s myšlienkou, že všetci žijeme v počítačovej simulácii, píše portál Scientific American.

Nick Bostrom, autor štúdie, pracoval s myšlienkou extrémne vyspelej civilizácie, s nepredstaviteľnou výpočtovou silou. Táto civilizácia vynaloží časť tejto sily na to, aby simulovala realitu plnú vedomých bytostí. Svoj výskum založil na troch tvrdeniach, z ktorých aspoň jedno musí byť pravdivé:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
  1. Civilizácie zaniknú predtým, než dosiahnu technologickú vyspelosť na vytvorenie simulácie reality
  2. Vyspelé civilizácie nemajú väčšinou záujem vytvárať simulácie reality
  3. Takmer určite žijeme vo vnútri počítačovej simulácie.

Na tieto tvrdenia sa pozrel aj astronóm David Kipping. On tvrdí, že existuje prakticky 50% šanca na to, že žijeme v počítačovej simulácii. Prvé dve tvrdenia spojil do jedného, pretože by vyústili v rovnaký výsledok, taký, že nežijeme v simulácii. Zároveň tvrdí, že ak by sa nám niekedy v budúcnosti podarilo vymyslieť technológiu, ktorá dokáže vytvoriť simuláciu reality, všetko by sa zmenilo.

„Ak by sme niekedy vynašli potrebné technológie, šanca, že žijeme v simulácii, by drasticky narástla. Takmer na istotu,“ tvrdí Kipping.

Existujú hypotézy, že za nasledujúce desaťročia nám technologický pokrok umožní zistiť, či sme súčasťou simulácie, alebo nie. S nimi však nesúhlasí expert na výpočtovú matematiku, Houman Owhadi. Tvrdí, že ak náš vesmír vytvoril stroj s neobmedzenou výpočtovou silou, pravdepodobne nikdy nezistíme, že žijeme vo virtuálnej realite.

Sám Kipping však pochybuje o teórii simulácie z jednoduchého dôvodu. Pravdepodobne nikdy nebudeme môcť dokázať či je pravdivá, alebo nie. Zároveň sa Kipping spolieha na princíp, že najjednoduchšie riešenie zvyčajne býva to pravdivé, v prípade že neexistujú jasné dôkazy. Teória simulácie pracuje s niekoľkými realitami a v skutočnosti ide o príliš zložitý koncept, ktorý by nemal byť braný úplne vážne. Najmä v porovnaní s inými vysvetleniami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre