Išlo o planý poplach? Nová štúdia naznačuje, že v atmosfére Venuše nie je prítomný „podpis života“

Nová štúdia venujúca fosfínu v atmosfére Venuše hovorí, že pôvodné zistenia môžu byť chybnými

venusa planeta
Zdroj: Pixabay.com (BrunoAlbino)

15. septembra obletela svet informácia ohľadne nájdenia „podpisu života“ v atmosfére planéty Venuša. Vedci konkrétne objavili plynný fosfín, kde by akýkoľvek fosfor mal byť v oxidovanej forme,  pričom v súčasnosti nie sú známe abiotické výrobné spôsoby v atmosfére, oblakoch, povrchu a podpovrchovej atmosfére Venuše. Inými slovami, podľa našich aktuálnych vedomostí, mal vzniknúť biologickou činnosťou, ktorá by mala znamenať prítomnosť určitej formy života. Ďalší tím vedcov však prichádza so správami, ktoré naštrbujú pôvodné zistenia. 

Meniace sa vetry

Vedci z Harvard-Smithsonianovho centra hovoria, že po novej analýze dát z roku 2015, nenašli vôbec žiaden fosfín (PH3) v atmosfére planéty. Zároveň však dodávajú, že ich výsledky práce nemusia nutne znamenať, že tam nie je. Vedci ďalej hovoria, že aké špekulatívne bude naše chápanie venušanskej biosféry, kým ju nebudeme môcť skúmať na vlastnej koži. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z Harvard-Smithsonianovho centra pre astrofyziku skenovali Venušu na známky fosfínu len na päť častíc na miliardu a nič nenašli, vyplýva to z publikovaného výskumu, ktorý sa dostal na verejnosť v priebehu začiatku tohto týždňa.

„…Zistili sme, že polynóm 12. rádu prispôsobený spektrálnemu pásmu použitému v publikovanej štúdii vedie k falošným výsledkom…“ ďalej sa v publikovanej správe píše: „Zistili sme, že zverejnené údaje ALMA s frekvenciou 267 GHz neposkytujú žiadny štatistický dôkaz o fosfíne v atmosfére Venuše.“

Jedna z autorov novej štúdie, ktorá bola mimochodom spoluautorkou aj tej pôvodnej, Clara Sousa-Silva, hovorí:

„Keby fosfín pochádzal zo života, očakávali by sme obrovskú lokálnu variabilitu,“ pričom ďalej dodala: „Na Zemi, kde pochádza zo živých organizmov, je veľmi variabilná… “

Publikovaná štúdia tak naznačuje, že prvotné zistenia vedcov mohli byť chybnými. V každom prípade, na to aby sme jedno, alebo druhé tvrdenie definitívne potvrdili, tak budeme potrebovať ďalšie štúdie a analýzy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre