Intel sa má čoho obávať. AMD rastie neuveriteľným tempom a čoskoro prekoná svoje historické maximum

Podiel spoločnosti na trhu s procesormi sa za posledných pár rokov rapídne zvýšil, čoskoro bude atakovať hranicu 40%

AMD
Zdroj: flickr.com (Fritzchens Fritz), Vosveteit

Pred pár rokmi definitívne odpisovaná, no momentálne enormne úspešná – ak patríte medzi dlhoročných hráčov počítačových hier, alebo máte jednoducho prehľad o aktuálnom dianí vo svete hardvéru, určite viete, o akého hráča v tejto brandži ide. Reč je o spoločnosti AMD, ktorá sa viac ako 10 rokov trápi v boji so spoločnosťou Intel o vedúcu pozíciu na trhu s procesormi. Najnovšie čísla naznačujú, že spoločnosti konečne svitá na lepšie časy a s najväčšou pravdepodobnosťou výrazne ohrozí svojho najväčšieho konkurenta už v budúcom roku. 

AMD atakuje hranicu 40%

Najnovšie štatistiky zverejnené na portáli PassMark Software jasne poukazujú na rastúci trend podielu spoločnosti AMD na trhu s procesormi. Spoločnosť zaznamenala najväčší rast v polovici minulého roka, kedy jej podiel dosiahol úroveň 31,2%. Prvé zverejnené štatistiky za mesiac január však naznačujú, že spoločnosť bude rásť aj naďalej, pričom jej podiel už dnes presiahol úroveň 34,6%. Podiel spoločnosti Intel pritom padol na úroveň 65% a vyzerá to tak, že v ďalších mesiacoch bude stále padať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo stojí za úspechom AMD?

Pre ľudí s prehľadom vo svete hardvéru nie sú „namerané“ dáta žiadnym prekvapením, pričom veľká časť zrejme očakávala ešte rýchlejší rast podielu spoločnosti AMD. Ak ale vôbec nie ste v obraze, nemusíte sa ničoho obávať, keďže vysvetlenie rastu spoločnosti AMD je celkom jasné a priamočiare. Za úspechom AMD stoja najmä procesory Ryzen, respektíve najnovšie Ryzen 3000 procesory, ktoré sú doslova trhákom. Samozrejme, treba spomenúť, že AMD už dnes využíva 7nm výrobný proces, zatiaľ čo Intel stále primárne používa zastaralý 14nm proces. Zrejme posledným hlavným dôvodom úspechu, je agresívna cenová politika spoločnosti AMD, ktorou si získala aj tzv. budget hráčov, ktorých počet neustále rastie a to naozaj rýchlym tempom.

Trhové podiely treba brať s rezervou

Treba mať na pamäti, že PassMark Software netreba považovať za úplný odraz reality. Skutočné čísla sa môžu čiastočne odlišovať, keďže portál zbiera údaje iba o zariadeniach s ich softvérom. Taktiež treba podotknúť, že spoločnosť berie do úvahy iba počítače s operačným systémom Windows. Stále však ide o naozaj relevantné dáta, ktoré by nemali byť brané na ľahkú váhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre