Ingenuity má za sebou tretí let: Posledné dva budú „riadne dobrodružné“

Americká NASA oslavuje ďalší úspech historického drona Ingenuity.

NASA_Ingenuity_martanska helikoptera_1
Zdroj: Youtube (NASA Jet Propulsion Laboratory)

Dron americkej vesmírnej agentúry, NASA, má za sebou tretí úspešný let, píše portál Space.com

„Tretí let zapísaný v učebniciach dejepisu. Naša helikoptéra prekonáva rekordy a lieta čoraz rýchlejšie a čoraz ďalej. Vesmírny vrtuľník nám dokázal, že pri plánovaní budúcich vesmírnych misií by sme mohli počítať s ďalšou, vzdušnou, dimenziou pohybu,“ píše vesmírna agentúra NASA na svojom Twitteri.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tretí let bol ešte komplexnejší, ako predchádzajúce dva, ktoré sa udiali 22. apríla a 19. apríla. Ingenuity sa vzniesol do výšky piatich metrov a rýchlosťou 2 metre za sekundu preletel vzdialenosť až 50 metrov a vrátil sa späť, aby pristál na „letisku,“ ktorý sa nazýva Wright Brothers Field. Vedci pomenovali túto pristávaciu plochu po bratoch Wrightovcoch, ktorí svetu priniesli prvé lietadlo.

Dokopy tak Ingenuity strávil vo vzduchu 80 sekúnd a prešiel vzdialenosť až 100 metrov. Výsledky o úspešnom lete prišli vedcom z NASA včera. Komunikácia medzi dronom Ingenuity a NASA sa vykonáva cez rover Perseverance. Rover zároveň hrá dôležitú úlohu pri pozorovaní drona. Ingenuity pristál spolu s Perseverance v kráteri Jezero 18. februára.

Posledné lety

Dron má na Marse len jedinú úlohu, a to dokázať, že aj v extrémne tenkej atmosfére planéty (pozn. redakcie: atmosféra Marsu má len 1% hustoty zemskej atmosféry) je možné letieť. Úspech drona Ingenuity by mohol otvoriť dvere k vzdušnému skúmaniu Marsu, ale aj možnosť použiť drona aj pri misiách na iné planéty, či mesiace Slnečnej sústavy.

Ingenuity má naplánované ešte dva ďalšie lety, než sa okno uzavrie a dron už nebude schopný ďalej letieť. Vedci z NASA sa vyjadrili, že posledné dva lety budú pravdepodobne „riadne dobrodružné.“ Vedci chcú totiž zistiť, čo dron naozaj dokáže ešte predtým, ako stratia možnosť letieť. Letové okno sa končí začiatkom mája a predlžovať sa nebude. Už čoskoro sa totiž začne riadna vedecká misia roveru Perseverance, ktorá sa nedá odkladať.

Počas misie bude rover pátrať po stopách života v kráteri Jezero. Predpokladá sa, že kráter bol kedysi riečnou deltou a že by mohol ukrývať stopy mikroorganizmov, ktoré tam kedysi dávno žili. Rover zozbiera vzorky pôdy, ktoré budú v rámci ďalšej misie prevezené späť na Zem. Zber vzoriek je zároveň druhou hlavnou misiou roveru Perseverance.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre