Hviezda staršia ako celý vesmír? Vedci si doteraz nedokážu vysvetliť jej vek

Hviezda Matuzalém sa ukázala byť v niekoľkých meraniach staršia než vesmír

Biele trpaslíky
Zdroj: pixabay.com

Hviezda HD 140283, alebo inak aj Matuzalém, je najstaršou hviezdou v našom vesmíre. Jej vek vedci určili na 14.5 miliárd rokov. Je to zvláštne najmä preto, lebo náš vesmír je starý len 13.8 miliárd rokov.

Je vôbec možné, aby vznikol vesmírny objekt skôr než priestor, čas a úplne celý vesmír, ktorý dnes poznáme? Hviezda Matuzalém bola v hľadáčiku vedcov posledných 100 rokov, avšak donedávna o nej nevedeli takmer nič. Nachádza sa v súhvezdí Váh, 190 svetelných rokov od nás. Pre vedcov bola táto hviezda viac-menej nezaujímavá, až do roku 2000. V tomto roku sa astronómovia pokúsili zistiť vek tejto hviezdy, hovorí sa v YouTube videu používateľa Ridddle.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Staršia ako vesmír

Prvotné merania dokonca ukázali, že hviezda je stará až 16 miliárd rokov. Vedci neverili, že je niečo takéto možné, preto podnikli ďalšie výskumy. Howard Bond, z univerzity v Pennsylvánii zozbieral, spolu so svojimi kolegami až 11 dátových setov, ktoré pochádzali z pozorovaní Hubblovho teleskopu, medzi rokmi 2003 až 2011.

Zaujímavosťou je, že počas Bondovej štúdie nedokázal vysvetliť vek hviezdy, ktorý vyšiel z prvotných výskumov. Preto si myslel, že sa musela niekde, v predchádzajúcich výpočtoch, stať chyba. Vek hviezdy vedci počítali rýchlosťou jej jadrových reakcií. Keď hviezda horí, používa ako palivo najmä vodík. Čím rýchlejšie spaľuje vodík, tým mladšia hviezda je. Časom vzniká hélium, ktoré nahrádza vodík, ako palivo. Po približne miliarde rokov tým pádom hviezda stratí časť svojho jasu.

Vyššie spomínaná metóda nepatrí medzi najspoľahlivejšie, preto vedci hľadali inú stopu, ktorá by potvrdila, že je hviezda mladšia, než hovoria prvotné výpočty. Touto stopou bol kyslík. Na počiatku vesmíru kyslík prakticky neexistoval, avšak vo vnútri hviezdy vedci našli pomerne vysokú koncentráciu kyslíka. Vďaka prítomnosti kyslíka, spolu s inými indikátormi sa podarilo vedcom stiahnuť vek hviezdy zo 16 miliárd na 14,46 miliárd. Neskôr vedci tento vek spresnili na 14,2 miliardy. Následne istý vedec stiahol tento vek na 14 miliárd, kvôli tolerancii, ktorá by kompenzovala akúkoľvek chybu vo výpočtoch. Aj napriek tomu je hviezda stále o 200-miliónov rokov staršia, ako vesmír. Môžeme len čakať, či sa vedcom podarí túto záhadu vysvetliť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre