Huawei zvažuje predaj 5G licencie spoločnosti zo “západu”

Spoločnosť Huawei zvažuje predaj licencie ku 5G technológii zatiaľ neznámej spoločnosti zo “západu”, ktorá by mala k nej získať plný prístup.

Huawei (1)
Zdroj: flickr.com ( Open Grid Scheduler / Grid Engine), Public domain

Generálny riaditeľ spoločnosti Huawei, Ren Zhengfei prezradil, že ich spoločnosť uvažuje o predaji prístupu k 5G technológii  spoločnosti sídliacej mimo Ázie. V rozhovore pre obchodný magazín, na ktorý upozorňuje portál mobileworldlive.com  spomína, že potencionálny nákupca bude môcť meniť kľúčové prvky, prípadne blokovať prístup k vytvoreným produktom.

Ren ďalej prezradil, že po jednorazovej platbe bude kupujúci mať prístup k existujúcemu portfóliu 5G produktov spoločnosti, vrátane patentov, licencií, kódu, k technickým plánom, ako aj k výrobnému tímu. Obe strany by následne mali  byť oprávnenie meniť prvky zdrojového kódu vo svojich produktov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa týka informácie ohľadne kúpnej ceny k právam 5G technológie spoločnosti Huawei, tak tá nebola nateraz zverejnená. Jediná známa informácia je, že potencionálny kupca má sídlo spoločnosti na “západe”. Možno tak usudzovať, že o 5G technológiu má záujem zatiaľ neznáma americká spoločnosť. Otázny je aj zámer predaja 5G technológie spoločnosťou Huawei. Je možné sa však domnievať, že to má niečo spoločné so sankciami zo strany USA, vďaka ktorým je pre Huawei americký trh v podstate zablokovaným.

Konflikt medzi USA a Huawei sa tiahne už pol roka

Vyostrené vzťahy medzi USA a Huawei sú už viac ako pol roka. Americká vláda obvinila Huawei zo špionáže (pozn. redakcie: bez dôkazov), čo samozrejme spoločnosť negovala. Následne americká vláda zaradila spoločnosť Huawei na “entity list”, teda zoznam spoločností, ktorým je obmedzené  obchodovať s americkými spoločnosťami. Huawei reagoval na to podaním ústavnej sťažnosti, ktorá však nič na obmedzeniach doteraz nezmenila. Neskôr americký prezident Donald Trump po summite G20 vyhlásil, že zmierni politiku smerom k Huawei. Niekoľko týždňov to vyzeralo tak, že sa jeho slova naplnia, nakoniec však zmenil názor a pozastavil licencovanie amerických spoločností. Dôvodom je, že Čína údajne nedodržala dohodu zo summitu ohľadne zvýšenia poľnohospodárskych nákupov od USA. V súčasnosti spoločnosť Huawei má udelenú licenciu na využívanie operačného systému Android len na existujúcich zariadeniach približne do konca novembra. Následne bude musieť pretrhnúť spoluprácu so spoločnosťou Google, a ich telefóny nebudú naďalej podporované zo strany Google. Znamená to, že telefóny Huawei nebudú môcť napríklad využívať služby ako Google Play, Gmail, Maps a ďalšie. Spoločnosť Huawei ich však bude môcť aj naďalej využívať na základe Open-source licencie Android . Medzičasom spoločnosť Huawei začala vo zvýšených obrátkach pracovať na vlastnom operačnom systéme HarmonyOS, ktorý bol len nedávno predstavený. Prvý smartfón s týmto OS by mal na trh prísť v marci budúceho roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre