Huawei zásadne navýšil svoje investície v Rusku kvôli americkým sankciám, hovorí riaditeľ spoločnosti, Ren Zhengfei

Čínsky telekomunikačný gigant sa snaží premiestniť všetky pôvodne americké investície do Ruskej federácie

Huawei sankcie USA
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), koláž Vosveteit.sk

Spoločnosť Huawei sa len v tomto roku stala najväčším výrobcom smartfónov na svete, no to nie je jediná kategória zariadení, kde sa známa čínska spoločnosť radí medzi špičku trhu. Huawei určite väčšina z vás pozná aj pod prezývkou telekomunikačný gigant, keďže je už roky lídrom v oblasti 5G inovácií. Najmä z tohto dôvodu sa spoločnosť Huawei stala veľkým „nepriateľom“ Spojených štátov amerických a samotného Donalda Trumpa, ktorý spoločnosť Huawei považuje za čínsky špionážny nástroj. Ešte v minulom roku sa preto americký prezident rozhodol zaradiť spoločnosť Huawei na tzv. Entity list, čiže čiernu listinu, s ktorou nemôžu obchodovať americké spoločnosti bez špeciálnej licencie. Huawei sa z tejto pomerne zlej situácie snažil dostať všemožnými spôsobmi, keďže investície spoločnosť Huawei v USA boli značné. Najnovšie správy denníka South China Morning Post však ukazujú, že Huawei zrejme našiel nové strategické miesto, ktoré by sa mohlo stať akousi druhou základňou spoločnosti.

Huawei investuje v Ruskej federácii

Po odpísaní z amerického trhu sa spoločnosť Huawei údajne rozhodla pre veľké investície v druhej veľkej mocnosti – v Ruskej federácii. Benefit z investícií a inovácií spoločnosti Huawei bude pre Rusko určite obrovský, no bližšie detaily zatiaľ nepoznáme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Potom, čo nás Spojené štáty americké zaradili na tzv. Entity List sme previedli naše investície v USA do Ruska, pričom sme zvýšili investície v Rusku, rozšírili sme tím ruských vedcov a zvýšili sme platy ruských vedcov, “ uviedol vo svojom príspevku na návšteve čínskych univerzít zakladateľ spoločnosti Ren Zhengfei.

Spoločnosť Huawei je momentálne v patovej situácii a momentálne takmer nikto netuší, ako to bude s jej mobilnou divíziou v budúcnosti. Odstavenie od takmer akýchkoľvek použiteľných mobilných procesorov kvôli americkým sankciám a nemožnosť využívať služby spoločnosti Google na mobilných zariadeniach môže byť pre Huawei naozaj silný oriešok. Renomovaný analytik Ming-Chi Huo (via MyFixGuide) sa na túto tému vyjadril len prednedávnom, pričom podľa jeho slov je možný aj najhorší scenár – že spoločnosť Huawei úplne upustí od výroby smartfónov. V lepšom prípade sa podiel spoločnosti na trhu značne zníži, no šanca, že sa Huawei udrží ešte niekoľko rokov na vrchole je údajne malá.

Ak sa situácia pre spoločnosť Huawei nijako zásadne nezmení, jej podiel na trhu by mal podľa analytika v najbližších rokoch klesnúť až o 30 percent. Je jasné, že v takomto prípade by profitovali nie len veľkí giganti ako Samsung a Apple, no na scénu by v plnom rozsahu mohli zaútočiť aj výrobcovia Xiaomi, Vivo, či OPPO. Práve títo traja výrobcovia môžu byť v najbližších rokoch potrební pre udržanie čínskych značiek nie len na domácom trhu, ale aj v ďalších kútoch sveta.

HarmonyOS
Zdroj: Youtube (XEETECHCARE)

Zároveň však treba dodať, že Huawei aktuálne vyvíja alternatívny operačný systém HarmonyOS, ktorý je už dostupným napríklad v prípade chytrých televízoroch. Očakávalo sa, že bude predstavený aj pre smartfóny, to sa však zatiaľ oficiálne ešte nestalo. Teoreticky by sa tak však mohlo stať v priebehu budúceho roka. Predstavenie nového operačného systému by mohlo teoreticky zamiešať kartami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre